Další teorie: Sestřelili zmizelý malajsijský boeing Američané?

Canberra - Pátrání po letadle společnosti Malaysia Airlines, které v březnu zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 lidmi na palubě, stále není úspěšné. List The Independent dnes tlumočil názor francouzského leteckého experta, podle nějž mohla letoun sestřelit americká armáda v obavách před teroristickým útokem podobným tomu z 11. září 2001.

Marc Dugain, který v minulosti stál v čele firmy Proteus Airlines, uvedl, že Američané mohli letadlo zlikvidovat proto, že se báli útoku na významnou vojenskou základnu na britském ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu. Sestřelení letadla podle Dugaina Washington utajil. Právě do oblasti ostrova Diego Garcia by se nyní mělo soustředit pátrání, prohlásil Dugain.

„Je to nesmírně mocná vojenská základna. Je překvapující, že Američané ztratili veškeré stopy po tomto letadle. Aniž bych se pouštěl do nějakých konspiračních teorií, je možné, že Američané toto letadlo zastavili,“ řekl Dugain s poukazem na armádní základnu na ostrově Diego Garcia, kterou USA využívají od 70. let a kde mají v současné době 1700 vojáků.

Americká vláda nicméně již v minulých měsících popřela teorie, že by se let MH370 dostal do blízkosti základny. Dugain při svých argumentech cituje mimo jiné svědky na Maledivách, kteří prý viděli „obrovské letadlo letící opravdu nízko nad zemí“ k ostrovu. Stroj měl údajně barvy společnosti Malaysia Airlines.

Dugain uvedl, že Boeing 777 mohli kupříkladu na dálku unést hackeři a zamířit s ním právě ke zmíněnému britskému území. Dugain tvrdí, že jeden z agentů britské rozvědky ho varoval, aby „neriskoval“ a po osudu letu MH370 nepátral.

Oficiální verze předpokládá, že se boeing 8. března zřítil v jižní části Indického oceánu západně od pobřeží Austrálie poté, co se z neznámých důvodů odklonil od své trasy.

Speciální plavidla prohledala už pětinu nově vymezené zóny u australských břehů, kam se podle expertů stroj pravděpodobně zřítil, žádné trosky ale nenašla. Hledání potrvá nejméně do května příštího roku.