Clintonová: Izrael musí s Palestinci jednat v míru

Washington - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzvala Izrael, aby s Palestinci vedl mírové rozhovory. Ve svém projevu před účastníky fóra pořádaného v Sabanově institutu ve Washingtonu v pátek řekla, že přímé rozhovory jsou nejen nejlepší, ale jedinou cestou k tomu, aby Palestinci získali stát, který si zaslouží.

Účastníky, mezi nimiž byli vrcholní izraelští politici, oslovila vysoce soukromě zaměřeným projevem.

Hillary Clintonová, americká ministryně zahraničí:

„Připravuji se vyměnit funkci ministryně zahraničí za více odpočinku a zábavy. Těším se, že se jednou vrátím do Izraele jako soukromý občan. Přiletím v civilním letadle, projdu se po ulicích Starého města v Jeruzalémě, sednu si v kavárně v Tel Avivu, navštívím Izraelce a Palestince, které jsem za ta léta poznala. A není státním tajemstvím, že se jednou stanu babičkou. Doufám, že vezmu vnuky na návštěvu Izraele a že najdeme prosperující a bezpečný Izrael, který bude žít v klidu po boku palestinského státu.“

Naléhala na to, aby se Izrael vrátil k mírovým rozhovorům. „Musíme Palestince přesvědčit o tom, že vyjednávaní s Izraelem je nejen nejlepší, ale jedinou cestou k nezávislému státu, který si zasluhují,“ prohlásila. Vymezila také čtyři hlavní body americké politiky vůči Blízkému východu. Prvním je zabránit Íránu vyrobit atomovou bombu, dalším zajistit trvalé příměří mezi Izraelem a pásmem Gazy, třetím přimět Izrael, aby podpořil předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse jako partnera mírových rozhovorů a posledním podpořit spolu s Izraelem demokratické změny v arabském světě. 

Abbásův krok, kterým byla tento týden ve Valném shromáždění OSN přijata rezoluce o zvýšení statusu Palestiny z entity na nečlenský stát, označila za nesprávný. „Musíme si ale uvědomit, že Abbásova samospráva na západním břehu je nejlepší možnost“ pro dosažení dohody o dvou státech, řekla.