Chcete vědět, co odkázal Churchill, či jak chtěl pohřbít Dickens?

Londýn - Britské úřady otevřely archiv závětí z Anglie a Walesu datující se více než 150 let zpátky. Od soboty mohou lidé on-line zjistit základní informace ze zhruba 41 milionů posledních vůlí, z nichž některé pocházejí až z roku 1858, a to včetně poslední vůle Winstona Churchilla či princezny Diany.

Najít tu lze například závěť romanopisce Charlese Dickense, autora slavných dětských příběhů o Medvídkovi Pú A. A. Milneho či spisovatele George Orwella. Digitální kopie jednotlivých závětí stojí deset liber (zhruba 350 korun), ale základní informace o části z nich jsou přístupné on-line.

Najděte si závěti slavných Britů

Dickens měl o svém pohřbu dokonalou představu

Zjistit se tak například dá, že Churchill odkázal své rodině 304 044 liber - v dnešní hodnotě více než pět milionů liber. Když v roce 1870 zemřel Charles Dickens, zanechal poslední vůli specifikující podobu jeho pohřbu. „Důrazně žádám, abych byl pohřben nenákladným, neokázalým a přísně soukromým způsobem,“ napsal s tím, že smuteční hosté nesmí mít šátky, pláště, dlouhé stuhy na klobouku „ani jiné nechutné absurdnosti“.

Orwell, který zemřel v roce 1950, v závěti trval na tom, aby byl uchován jeho listinný archiv, zatímco ekonom John Maynard Keynes, které zemřel o čtyři roky dříve, naopak žádal, aby byla většina jeho dokumentů zničena.