Český maratonec se ke Kimově 101. jubileu neproběhne

Pchjongjang – Mezinárodní maraton na počest zakladatele komunistické Severní Koreje Kim Ir-sena se bude muset obejít bez české účasti. Dvojnásobný mistr republiky v maratonu Petr Pechek přijal spolu se svým trenérem pozvání, ale zhruba před dvěma týdny mu letecká společnost vzhledem k napjaté situaci na Korejském poloostrově zrušila let. Atlet novou letenku nesháněl a start oželel, i když všechny náklady měli hradit Severokorejci.

Loni KLDR slavila sté výročí Kim Ir-senova narození a maratonu na jeho počest se tehdy kromě domácích závodníků zúčastnili zástupci tradičních vytrvaleckých zemí, jako jsou Keňa či Etiopie, ale také Tanzanie, Zimbabwe, Namibie a Jižní Afriky. Nechyběli vytrvalci z Číny, Tchaj-wanu, Ruska a Ukrajiny; západní svět zastoupilo Švédsko.

Letos se 14. dubna postaví na start asi 600 Severokorejců, podle tiskové agentury KCNA by neměli mezi běžci chybět ani zástupci Ukrajiny, Zimbabwe, Keni či Etiopie. Za Českou republiku měl odjet do KLDR právě třicetiletý Pechek, z jeho startu však nakonec sešlo. Připravuje se nyní na Mistrovství ČR v půlmaratonu a na Pražský maraton. „Po dohodě s trenérem jsme start našeho maratonce zrušili. Český atletický svaz ale v žádném případě nepředepisuje atletům, kde mohou, či nemohou startovat - je to věc jejich volby,“ řekl ředitel Českého atletického svazu František Fojt.

Narozeniny severokorejského zakladatele a velkého vůdce Kim Ir-sena, dědečka nynějšího nejvyššího severokorejského představitele Kim Čong-una, připadají na 15. dubna a obvykle se slaví velkou vojenskou přehlídkou. Maraton se běhá tradičně na předměstí Pchjongjangu Mangjongde, které bývalo původně vesnicí, v níž se zakladatel a „první a věčný“ vůdce stalinistického státu narodil a vyrůstal. V současnosti tu zbyl pouze rodný dům a různá zákoutí vztahující se k jeho dětství a také přírodní muzeum. Ostatní domy byly zbourány.

Severní Korea v uplynulých dnech denně přidávala nové výhrůžky na adresu Jižní Koreje a USA, včetně hrozeb válkou a jaderným útokem.

Vydáno pod