V počtu přihlášených patentů a nobelistů i co do objemu peněz, které jdou do vědy a výzkumu, je židovský stát světovou špičkou. Česká ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) nyní v Izraeli podobně jako další evropští politici hledá pro svůj resort inspiraci. Její cestu sledoval zpravodaj ČT na Blízkém východě David Borek.
Česko hledá v Izraeli inspiraci, jak rozvíjet vědu a výzkum
Na okraji přístavního města Haifa sídlí globálně proslulé vysoké učení technické Technion. Tady například studovali lidé, kteří pak vymysleli systém vzdušné obrany Iron Dome. Absolventem je i Dov Moran, vynálezce USB disku, takzvané „flešky“.
„Jsme světoznámou technickou univerzitou. Vědeckou a technickou. Kromě nositelů Nobelových cen tu máme i další vynikající vědce,“ poznamenává Irad Javne z Institutu S. Neamana na Technionu.
Langšádlová chce vytvořit lepší legislativní podmínky
Mnohé země, i Česko, by chtěly izraelský úspěch zopakovat. „Vytvoření lepších podmínek pro prodej licencí, zakládání společných firem. V České republice se to děje, ale chceme vytvořit ještě lepší legislativní podmínky,“ řekla k tomu Langšádlová.
Česko dává na vědu a výzkum dvě procenta hrubého domácího produktu, Izrael přes pět procent. Nejde jen o množství financí, ale i jejich původ. „Rozdíl je v tom, že u nás je to 60 procent soukromých zdrojů a v Izraeli je to přes 85 procent,“ poznamenala ministryně.
Perec Lavie předsedá v Izraeli patnáctičlenné Národní radě pro civilní výzkum a vývoj. Každý rok sestavuje doporučení pro vládu. „Když jsem do této funkce nastupoval, byl jsem skeptický, zda politici budou naslouchat. Ale pak jsem byl pozitivně překvapen.“
Spolupráce ve zdravotnictví i v automobilovém průmyslu
Česko a Izrael udržují těsnou spolupráci ve vědě. Probíhá na úrovni vlád, škol i soukromých firem. Loni například podepsala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy dohodu s největší izraelskou nemocnicí.
„Každý Izraelec, ale i lidé ze zahraničí, včetně Česka, jsou zváni, aby si založili start-upové projekty přímo v našich nemocnicích,“ vyzval k tomu loni v prosinci zástupce ředitele nemocnice Šiba Arnon Afek.
V Izraeli si vývojářskou laboratoř založila automobilka Škoda. „Máme dvě společnosti, které už jsou implementované v rámci Škoda Auto, jedna je z oblasti cybersecurity, jedna z oblasti big data,“ řekl před třemi roky šéf skautingu Škoda DigiLab Israel Vít Lichtenstein.
Češi také předloni ve spolupráci s Weizmannovým institutem sestavili model proteinů koronaviru. „Skupina z Brna, vedená Davidem Sehnalem, vyvinula velmi užitečnou metodu, jak zobrazit struktury biologických molekul,“ shrnul jejich úsílí před dvěma roky biolog Joel Sussman z Weizmannova institutu.