Část Ukrajinců uctila svého nacionalistického „hrdinu“

Kyjev - Tisíce lidí v centru ukrajinského Kyjeva včera slavily výročí narození Stepana Bandery, někdejšího velitele ukrajinské povstalecké armády. Za druhé světové války bojoval proti sovětským jednotkám i po boku nacistických vojáků. Jeho vojáci se podíleli na etnických čistkách i cíleném vyvražďování Židů. Pro část Ukrajinců je přesto hrdinou, ostatní národy ho většinou vnímají jako zločince.

Dva tisíce lidí vyrazily v pochodu centrem Kyjeva uctít svého hrdinu, bývalého lídra ukrajinských nacionalistů Stepana Banderu. „Podle ukrajinských tradic neslavíme Nový rok, ale narozeniny Stepana Bandery,“ sdělil ukrajinský poslanec Igor Miroshnechenko. „Dnes jsme opět prokázali, že Kyjev, srdce Ukrajiny, patří nám, nacionalistům, následovatelům Bandery,“ dodal poslanec Andrej Ilyenko.

Bandera se už ve 20. letech zapojil do hnutí za samostatnou Ukrajinu rozdělenou mezi Polsko a Sovětský svaz. Na začátku války se krátce spojil s nacisty, skončil ale v koncentračním táboře. Přesto stačil vytvořit základy takzvané Ukrajinské povstalecké armády. Ta bojovala proti Němcům i Sovětům. Organizovala ale taky národnostní čistky. Jejich cílem byli i volyňští Češi.

Nahrávám video
Ukrajinci slavili výročí narození Stepana Bandery
Zdroj: ČT24

Hrdina, nebo terorista?

Na území, kterému Bandera velel, byly metodou prosazování nezávislosti mimo jiné i teroristické akce a atentáty vůči představitelům Polska. „Bojovník za svobodu a terorista je objektivně jedna a tatáž osoba. Záleží, jak ji já vnímám. To znamená, byli to bojovníci za svobodu i teroristé, samozřejmě jak pro koho,“ říká historik z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Rychlík.

Po porážce nacistů se část ukrajinských nacionalistů pokusila probít přes Československo na Západ. Sám Bandera utekl do západního Německa. Krátce po rozhlasovém projevu v roce 1959 byl Bandera otráven kyanidem agentem KGB Bohdanem Stašinským. Banderu oslavují hlavně na západní Ukrajině, kde má desítky pomníků a miliony obdivovatelů.

Stepan Bandera
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ropa dál zdražuje. Trump surovinu plánuje uvolnit z amerických rezerv

Ceny ropy v důsledku konfliktu na Blízkém východě pokračují v silném růstu. Severomořský Brent se krátce dostal nad sto dolarů za barel, kolem 7:30 SEČ potom vykazoval nárůst o necelých sedm procent na 98,20 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 6,4 procenta nad 92,90 dolarů. Americký prezident Donald Trump podle agentury DPA plánuje, že surovinu uvolní z amerických strategických rezerv. Chce tak stabilizovat rostoucí ceny.
před 1 hhodinou

Izrael znovu udeřil na Bejrút. Hizballáh mířil na centrálu Mossadu

Bejrút a jeho okolí v noci na čtvrtek čelil intenzivnímu bombardování ze strany Izraele, které zabilo nejméně jedenáct lidí. Zraněných je přes třicet. Napsal to ráno libanonský deník L’Orient-Le Jour, podle kterého o mrtvých informovalo ministerstvo zdravotnictví. Šíitské teroristické hnutí Hizballáh v odvetě vypálilo salvu raket na izraelskou vojenskou základnu.
04:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoIzraelci se kvůli íránským raketám uchylují do krytu několikrát denně

Izrael čelí balistickým střelám z Íránu, které jsou násobně ničivější než rakety, které na židovský stát dříve odpalovalo teroristické hnutí Hamás z Pásma Gazy. Obyvatele na útoky vždy upozorní telefon, druhou fázi poplachu již ohlašují sirény a lidé se musí schovat do krytů. Tyto situace jsou náročné pro rodiny s dětmi, před raketami se s nimi musí schovávat několikrát denně. Přes den se sousedé snaží děti rozptýlit. Zato v noci panuje v krytech ticho – lidé v polospánku čekají na konec poplachu s vědomím, že za pár hodin je to čeká znovu.
před 2 hhodinami

Dron zasáhl čtvrť v Dubaji, další hlásí Saúdská Arábie a Kuvajt

Bezpilotní letoun v noci na čtvrtek zasáhl dubajskou luxusní čtvrť. Výskyt dronů zaznamenala i Saúdská Arábie, která dvacítku z nich sestřelila, několik jich zachytil i Kuvajt. V Ománu hasili nádrže na skladování paliva a neidentifikovaná střela zasáhla kontejnerovou loď severně od Spojených arabských emirátů. Dva zasažené tankery ve svých vodách hlásil ve středu večer také Irák.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Útok na Írán je „cool“, chce Bílý dům ukázat pomocí SpongeBoba či Call of Duty

Prezident USA Donald Trump rád komentuje dění pomocí memů. V nejnovější kampani se takhle Bílý dům pokouší americké veřejnosti „prodat“ útoky, které vedou Spojené státy spolu s Izraelem vůči Íránu. Záběry na skutečné zbraně a exploze ovšem administrativa USA „smontovala“ dohromady se scénami z Irona Mana, SpongeBoba či videohry Call of Duty. Kritici postupu namítají, že válka přece není akční střílečka.
před 3 hhodinami

Demokratičtí senátoři řeší možný americký zásah íránské školy

Desítky amerických demokratických senátorů požadovaly od vlády prezidenta Donalda Trumpa odpovědi na množící se informace o tom, že by USA byly zodpovědné za únorový útok na íránskou dívčí školu. Napsala to agentura AP. Stanice CNN píše o tom, že americká armáda instituci zasáhla omylem pravděpodobně kvůli zastaralým informacím o nedaleké námořní základně. Zásah školy si tehdy podle íránských médií vyžádal životy nejméně 168 dětí a čtrnácti učitelů.
před 7 hhodinami

USA zničily 28 íránských lodí schopných pokládat miny, tvrdí Trump

Podle prezidenta USA Donalda Trumpa už Spojené státy vyřadily z provozu celkem dvacet osm íránských lodí, které jsou schopné pokládat miny. V úterý večer regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) informovalo o zničení šestnácti minonosných plavidel u Hormuzského průlivu. Celkem dle Trumpa došlo ke zničení 58 íránských válečných lodí. Pokračující americko-izraelské údery na Írán přitom Trump znovu označil za „krátkou exkurzi“. V Íránu už podle něj „nezbylo prakticky nic“, na co by americká armáda mohla útočit.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Izrael a Írán podnikly vzdušné útoky, u Íránu byly zasaženy tři nákladní lodě

Izrael podnikl další vzdušné údery na Teherán a na Bejrút, kde zasáhl byt v centru a dle libanonských médií zabil čtyři lidi. Íránské revoluční gardy uvedly, že podnikly vzdušné útoky na Izrael a americké základny v regionu. Mluvčí íránského Červeného půlměsíce Modžtabá Cháledí podle státní televize uvedl, že v Íránu bylo zasaženo téměř dvacet tisíc obytných budov a sedmdesát sedm zdravotnických zařízení. RB OSN žádá okamžité zastavení útoků Íránu na státy Perského zálivu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...