Bush poblahopřál Medveděvovi k prezidentské funkci

Washington - Americký prezident George Bush dnes poblahopřál svému ruskému protějšku Dmitriji Medveděvovi k nedávnému nástupu do funkce, ale vyjádřil také znepokojení ohledně napjatých vztahů mezi Moskvou a Gruzií. Podle mluvčí Bílého domu Dany Perinové vyjádřil Bush naději, že obě země budou spolupracovat na zmírnění napětí rusko-gruzínských vztahů.

Americký prezident hovořil podle Perinové telefonicky také s Medveděvovým předchůdcem a v současnosti ruským premiérem Vladimirem Putinem. Oba rozhovory trvaly několik minut.

Kreml ve svém prohlášení uvedl, že Bush a Medveděv projevili zájem na pokračování konstruktivního dialogu na vysoké úrovni, který hrál v posledních letech v rozvoji rusko-amerických vztahů velkou roli. Podle Kremlu se státníci dohodli na udržování pravidelných kontaktů a připomněli, že se uvidí na červencovém summitu G8 v Japonsku.

Dmitrij Medveděv nastoupil do prezidentské funkce 7. května. Bílý dům tehdy prohlásil, že se Bush těší na spolupráci se svým novým ruským kolegou. Americký prezident také vyjádřil přání, aby s ním měl stejně dobré vztahy jako s prezidentem Putinem.

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem zůstávají bez ohledu na změnu ruského prezidenta stále poněkud napjaté. Obě země mají protichůdné názory na plány USA vybudovat ve střední Evropě protiraketovou základnu a na rozšiřování Severoatlantické aliance až k branám Ruské federace. V dubnu Moskva vyhostila tři americké diplomaty jako odvetnou akci za vypovězení jednoho ruského diplomata v březnu a druhého loni v listopadu.