Brusel doufá v účast mladých u voleb, ti mnohde tíhnou k extrému

4 minuty
Horizont ČT24: Boj o hlasy generace Z před evropskými volbami
Zdroj: ČT24

Bruselské instituce i kandidáti do Evropského parlamentu usilují o přízeň generace Z. Před pěti lety mladé voliče zmobilizovala evropská klimatická krize, v letošních volbách se mladá generace v některých zemích přiklání k extremističtějším stranám. Podle odborníků má obavy z vlastní budoucnosti. V části Evropy navíc letos mohou vybrat složení nového parlamentu i šestnáctiletí.

V květnu 2019, tedy v době konání posledních evropských voleb, přesáhla celková účast v hlasování padesát procent. Šlo o nejvyšší číslo za poslední dvě desetiletí – a to právě díky voličům v kategorii do 24 let. Těch k urnám dorazilo o polovinu více, než jak tomu bylo v roce 2014.

Podle odborníků se i na základě názorů mladých voličů Evropská unie nakonec přiklonila ke Green Dealu. Pocity naděje ovšem brzy přebily pandemie covidu-19, rostoucí ceny a ruská válka na Ukrajině. A mezi mladou generací prý převládl pocit, že je nic dobrého nečeká.

Vysoké ceny ženou k extrémním řešením

„V Nizozemsku je všechno tak drahé – potraviny, bydlení. Nic z toho už není dostupné,“ upozornila jedna z mladých obyvatelek Utrechtu Jessica de Vroegeová. „Lidé jako zdravotní sestry nebo učitelé a mnozí další nedokáží vyjít se svým měsíčním příjmem,“ doplnila.

Právě v Nizozemsku se podle statistik projevily obavy mladých o budoucnost. V loňských volbách dala většina z nich svůj hlas populistické krajní pravici. Středoškolský student Kik se domnívá, že je to proto, že strana Geerta Wilderse nabídla jasná – byť extrémní – řešení.

„Myslím, že za úspěchem těchto extrémistických stran stojí zkratkovitost a zjednodušování jejich agendy,“ soudí. Ona politická uskupení podle něj zjednodušují témata do bodu, kdy zůstane jako „řešení masové migrace odchod z EU“.

Obliba krajní pravice mezi mladší generací roste také ve Švédsku, Dánsku, Rakousku či Německu. Tamní Alternativa pro Německo (AfD) využila pro získání podpory mladého elektorátu i potenciál sociálních sítí. Právě ty jsou pro Evropany do 24 let často jediným zdrojem informací.

Podpora EU je nejsilnější mezi mladou generací

Narativ o příklonu ke krajní pravici ovšem neplatí všude v Evropě. Mladí jsou podle statistik obecně největšími příznivci sedmadvacítky. V Bruselu proto doufají, že se mezi nimi bude vysoká účast z roku 2019 letos opakovat. V Německu a Belgii půjdou poprvé k urnám i šestnáctiletí.

Studentka Claire však upozorňuje, že tento krok je sice dobrý, ovšem ne nezbytný. „Někteří ještě nejsou dost vyspělí, aby volili,“ tvrdí. Zmobilizovat mladé k účasti v evropských volbách se snaží ve Francii. Tam je zájem zatím nižší.

Bruselské instituce se snaží poprvé zapojit mladou generaci nejen během voleb, ale i po nich – tedy do rozhodování o celé sedmadvacítce. Zejména pak v tématech jako životní prostřední a dobré podmínky pro život, vzdělávání a zaměstnanost, které považuje EU za priority pro mladé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
10:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jednání mezi Kyjevem a Kremlem provází i krátce před začátkem řada nejasností

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev donutil k jednání. Není ale jasné, zda se sám rozhovorů zúčastní. Otazník visí také nad složením ruské delegace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již před několika dny avizoval, že v Istanbulu bude na ruského vládce Vladimira Putina čekat osobně. Moskvu nicméně podezírá, že o konec krveprolití neusiluje.
20:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
12:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 2 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 2 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 8 hhodinami
Načítání...