Velká Británie by tento týden měla opustit Evropskou unii. Po třech a půl letech od referenda tak konečně nastane brexit. Podle Jiřího Hoška, bývalého zpravodaje Českého rozhlasu v Londýně, v dlouhém procesu sehrála významnou roli také média, ne vždy se ale dá hodnotit kladně.
„Britským médiím bych vystavil velmi kritické vysvědčení,“ říká bývalý zpravodaj Hošek k brexitu
„Já bych britským médiím vystavil velmi kritické vysvědčení. Ať už kvůli zaujatosti na tu či onu stranu, tak hlavně kvůli velmi slabé odbornosti, co se týče informací o Evropské unii,“ říká v novém podcastu Hošek, v současnosti zástupce šéfredaktora Seznam Zpráv.
„Britská média obecně snesou velmi přísná měřítka, ale konkrétně to informování o EU ukázalo, že je relativně malý počet novinářů, kteří se té problematice dlouhodobě věnují,“ vysvětluje.
Britská média podle něj byla dlouhodobě euroskeptická, a to už od sedmdesátých let. „To se na náladách britské společnosti dlouhodobě projevovalo a určitě se to odrazilo i na výsledku samotného referenda,“ vysvětluje. Kritizuje ale především roli médií přímo v období referenda, tedy v letech 2015 a 2016 – tehdy podle něj selhávala například i BBC, protože v debatách přistupovala k politikům málo kriticky.
V rozhovoru ale Jiří Hošek mluví i o tom, jakou pozici má veřejnoprávní BBC v současnosti. Společnost totiž v následujících letech čeká vyjednávání s vládou o jejím financování. „Troufám si tvrdit, že je to posledních deset let, kdy se jede ještě podle systému koncesionářských poplatků,“ říká Hošek.
Podcast najdete na SoundCloudu, Spotify, Apple Podcasts a také přímo zde, na webu ČT24.