Britský průzkum: Téměř dvě třetiny Němců už Merkelovou za kancléřku nechtějí

Téměř dvě třetiny Němců si nepřejí, aby v čele vlády po letošních volbách stanula opět kancléřka Angela Merkelová. Vyplývá to z průzkumu britské agentury YouGov. Skoro polovina dotázaných si myslí, že velká podpora, které se v současnosti těší sociálnědemokratický kandidát na kancléře Martin Schulz, vydrží až do zářijového hlasování.

Po dvanácti letech by si změnu v čele německé vlády přálo 64 procent dotázaných. Jen osm procent respondentů si nového kancléře nebo kancléřku nepřeje v žádném případě.

Nedávný průzkum ukázal, že by v přímém souboji uchazečů o kancléřské křeslo Merkelovou bývalý předseda Evropského parlamentu a kandidát sociálnědemokratické strany (SPD) Schulz porazil. Po nedávném oznámení jeho kandidatury začaly prudce stoupat preference celé strany, která se svému koaličnímu partnerovi, konzervativní unii CDU/CSU, v průzkumech už prakticky vyrovnala. To se stalo naposledy před osmi lety.

Podle mnohých kritiků ale nadšení voličů z Schulze a SPD nevydrží až do 24. září, kdy budou Němci vybírat poslance Spolkového sněmu.

Z průzkumu agentury YouGov ale vyplývá, že se 47 procent dotázaných domnívá, že Schulzův vliv na oblibu SPD má trvalejší povahu a až do voleb vydrží. O opaku je přesvědčeno 38 procent respondentů.

Členové Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), která staví kandidátku jen v Bavorsku, se v poslední době snaží na Schulze stále více útočit, upozornila agentura DPA.

Po místopředsedkyni CDU Julii Klöcknerové se v pátek do Schulze pustil i ministr financí Wolfgang Schäuble, který ho přirovnal k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. „V době, kdy po celém světě narůstá pokušení populismu, nesmějí politici hovořit jako pan Schulz,“ dodal ministr.

„Tyto útoky ukazují především to, jak moc je unie (CDU/CSU) nervózní,“ reagovala generální tajemnice SPD Katarina Barleyová.