Březnová bouře v Bruselu? Kromě britského odcházení možná skončí Juncker

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker by mohl už v březnu odstoupit. Unijní zdroje to sdělily italskému listu La Repubblica. Podle nich se Juncker rozhodne během příštích pár týdnů. Jeho pětiletý mandát oficiálně vyprší až v roce 2019.

Lucemburský expremiér již dříve řekl, že nebude usilovat o znovuzvolení. Pokud se rozhodne v nejbližší době odstoupit, nahradí ho zřejmě jeden z místopředsedů EK – Fin Jyrki Katainen nebo Nizozemec Frans Timmermans.

Zprávy o jeho možném odchodu se objevily krátce poté, co Junkcer připustil, že se obává toho, že brexit rozdělí zbývající členy Unie, protože jednotlivé země uzavřou s Londýnem různé dohody.

„Ostatních 27 (členů) to ještě neví, ale Britové vědí velmi dobře, jak se s tím vypořádat,“ prohlásil. „Mohli by slíbit zemi A to, zemi B a zemi C něco jiného a nakonec nebude žádná jednotná evropská fronta,“ konstatoval šéf EK s tím, že Británie ale nemůže vyjednat obchodní dohody, dokud bude členem Unie.

Kroky Velké Británie k vystoupení z EU
Zdroj: ČT24

Británie chce „rozvod“ s EU oficiálně spustit příští měsíc. Pro evropský projekt, který bojuje s důsledky finanční a migrační krize, to bude další velká výzva, připomíná Telegraph. Evropu navíc letos čekají mnohé volby – očekává se, že v Nizozemsku, Francii a Německu mohou posílit euroskeptičtí populisté.

Juncker už dříve varoval, že jednání o britském odchodu může trvat i více než dva roky od spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy. Prodlouženo může být v případě, že se na tom shodnou všechny členské země EU.

Milovník cigaret a alkoholu se zvláštním smyslem pro humor jezdil osmnáct let do Bruselu jako lucemburský premiér. Kritici mu vyčítají, že je symbolem starých pořádků. Juncker drží rekord nejdéle sloužícího evropského premiéra. Ani skandálem s odposlechy jeho politická kariéra neskončila.

V 90. letech pomáhal zavádět evropskou měnu. Pak ji jako šéf euroskupiny zachraňoval. Svým chováním i výroky ale občas spíš přiléval olej do ohně.
Organizoval setkání ministrů a pak to popíral. A pro německý list řekl, že když jde do tuhého, musí se lhát. Předsedou Evropské komise je od podzimu 2014.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: Vincent Kessler/Reuters