Juncker už nebude kandidovat do čela Evropské komise v roce 2019

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebude usilovat o druhý pětiletý mandát v této funkci v roce 2019. Sdělil to v rozhovoru, který německá rozhlasová stanice Deutschlandfunk odvysílá v neděli. Juncker, který je v čele unijní exekutivy od roku 2014, řekl, že tehdy „to byla pěkná volební kampaň“. „Druhá už ale nebude, protože se jí už znovu nezúčastním,“ citovala jej agentura DPA. 

Jean-Claude Juncker
Zdroj: Reuters Autor: Francois Lenoir

Juncker v rozhovoru také vyjádřil pochybnosti o tom, že v rozhovorech o odstoupení Británie, které mají brzy nastat, udrží zbývající blok 27 členských zemí jednotu. „Ostatních 27 (členů) to ještě neví, ale Britové vědí velmi dobře, jak se s tím vypořádat,“ prohlásil.

„Mohli by slíbit zemi A to, zemi B a zemi C něco jiného a nakonec nebude žádná jednotná evropská fronta,“ dodal podle Reuters. Uvedl rovněž, že Británie nemůže vyjednat obchodní dohody, dokud bude členem Unie.

Mezinárodní měnový fond se ohledně Řecka ještě nerozhodl

Juncker se také vyjádřil k problematickému vyjednávání kolem řeckého dluhu. Řekl, že žádná jiná země neudělala větší pokrok ve zlepšení své konkurenceschopnosti než Řecko. Přesto může třetí záchranný program, jímž tato země prochází, nakonec ztroskotat na tom, že Mezinárodní měnový fond (MMF) se stále nerozhodl, zda se bude podílet na další pomoci, kterou Atény očekávají.

Řecký premiér Alexis Tsipras obvinil MMF z protahování rozhodnutí donekonečna a obvinil organizaci, že přichází se stále novými absurdními požadavky.

Řecká média, která jsou vůči Tsiprasově vládě kritická, se domnívají, že průtahy dělá i řecká vláda. Atény prý doufají, že kvůli volbám v Nizozemsku, Francii a Německu si nakonec na zemích eurozóny vymohou ústupky.