Brazilská policie zatýkala kvůli údajnému pokusu o převrat

Brazilská policie zasahovala po celé zemi v souvislosti s vyšetřováním údajného pokusu o převrat během nepokojů vyvolaných stoupenci krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Ten na konci října ve druhém kole voleb prohrál s levicovým exprezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silva a v úřadu na konci roku skončí. S tím se řada jeho stoupenců nechce smířit.

Policejní zásah přišel jen krátce před Lulovou nedělní přísahou. Minulý týden navíc policie v hlavním městě Brasília oznámila, že překazila bombový útok, za nímž údajně stáli Bolsonarovi příznivci. Tento sedmašedesátiletý politik dodnes odmítá uznat porážku ve volbách a nepodloženě tvrdí, že brazilský volební systém není důvěryhodný. Část z jeho příznivců tomu věří a volá po vojenském převratu.

Situace připomíná období po prezidentských volbách ve Spojených státech v roce 2020, kdy část příznivců Donalda Trumpa odmítla uznat jeho porážku a 6. ledna 2021, tedy v den, kdy zákonodárci potvrzovali vítězství Joea Bidena, vtrhla do amerického Kongresu.

V Brazílii se volební výsledky certifikovaly 12. prosince a Bolsonarovi příznivci v ten den napadli velitelství federální policie v hlavním městě a zapalovali vozidla a autobusy.

Státní převrat, odstranění právního státu

Ve čtvrtek brazilská policie prohledala řadu nemovitostí v osmi státech této federace, zatkla čtyři podezřelé; po dalších jednadvaceti pátrá. Mezi zločiny, jichž se razie týká, patří státní převrat, násilné odstranění právního státu, zločinné spolčení nebo žhářství. Celkem za ně hrozí až 34 let odnětí svobody.

„Politické důvody neospravedlňují žhářství, útok na sídlo federální policie, rabování, bomby. Svoboda projevu se nevztahuje na terorismus,“ napsal na Twitteru příští ministr spravedlnosti Flavio Dino.

Lula odhalil složení své vlády

Lula ve čtvrtek představil konečnou sestavu svého kabinetu, který bude mít 37 členů. Končící vláda má 23 členů. V kabinetu zasedne jedenáct žen, což je více než v předchozích vládách, uvedla agentura AP.

Klíčový post ministryně životního prostředí dostane ekoložka a dlouholetá bojovnice za ochranu amazonského pralesa Marina Silvaová, která na postu působila během prvních dvou prezidentských mandátů Luly. Tempo mýcení pralesa se za vlády prezidenta Bolsonara prudce zvýšilo, a to především ze strany zemědělců a podniků. Lula už slíbil, že do roku 2030 v pralese zajistí „nulové odlesňování“.

V nové vládě poprvé vznikne ministerstvo pro domorodé národy, což Lula sliboval během předvolební kampaně. Vést ho bude bývalá aktivistka Sônia Guajajaraová. Další vlivnou ženou ve vládě bude středopravicová prezidentská kandidátka Simone Tebetová, která před druhým kolem podpořila Lulu. Stane se ministryní plánování. Klíčové vládní posty Lula hodlá obsadit politiky, kteří mají zkušenost z předchozích levicových kabinetů. Ministrem financí se tak stane Fernando Haddad a šéfem diplomacie Mauro Vieira.