BBC za šest let propustí desetinu lidí

Londýn - Britská mediální společnost BBC do roku 2017 zruší dva tisíce pracovních míst a omezí některé programy. Nyní zaměstnává skoro 23 000 lidí. Podle šéfa stanice Marka Thompsona bude televizní kanál BBC2 opakovat starší pořady, původní programy tak budou přes den jen na BBC1. O 15 procent se sníží výdaje na sportovní přenosy. Nedotčen zůstane rozpočet vlajkové lodi rozhlasového vysílání BBC, stanice Radio 4. Beze změny bude rozpočet pro dětské pořady.

Vedení BBC loni na podzim přistoupilo při jednání s vládou na to, že na šest let budou zmrazeny koncesionářské poplatky a že převezme od roku 2014 financování vysílání do zahraničí BBC World Service. Toto vysílání dosud platí ministerstvo zahraničí. Vedení BBC se proto snaží snížit rozpočet stanice o 20 procent, tedy asi o 700 milionů liber. Ročně BBC hospodaří s rozpočtem 3,5 miliardy liber (přes 100 miliard Kč). Koncesionářský poplatek je 145,50 libry (asi 4 200 Kč) za rok.

Šéf BBC Mark Thompson:

„Je to plán na menší BBC, která ale využívá své zdroje efektivněji.“ 

Hlavním smyslem plánu je podle Thompsona „fungovat tak, jak si můžeme dovolit, ale samozřejmě to bude znamenat, že část toho bude poměrně nestravitelná“. BBC již v lednu oznámila, že sníží během dvou let o čtvrtinu rozpočet pro své webové služby a propustí v této sekci čtvrtinu zaměstnanců, tedy 360 lidí.

Zpravodajství BBC se má mírně omezit, řekl také Thompson. Snížen má být nákup zábavních programů a zahraničních filmů. Omezení nákladů na sportovní pořady předznamenala v září dohoda o sdílení přenosů závodů Formule 1 s konkurenční BSkyB. Formuli jedna dosud výhradně přenášela BBC.

Na tisíc zaměstnanců se přesune z Londýna do nového areálu v Salfordu na severu Anglie. Podle Thompsona se BBC v budoucnu postupně úplně stáhne ze svého nynějšího sídla v západním Londýně. Plánované změny se nelíbí odborům. „Ničí pracovní místa a ničí BBC,“ řekl šéf odborů Bectu Gerry Morrissey.

Telefonát Ivana Kytky (zdroj: ČT24)