Bavorsko a Česko prohloubí bezpečnostní a záchranářskou spolupráci, oznámil Joachim Herrmann, bavorský ministr vnitra po jednání se svým českým protějškem Vítem Rakušanem (STAN) v Mnichově. Herrmann označil nelegální migraci za rostoucí problém, proto považuje za důležité využít českého předsednictví v Evropské unii a pokročit v reformě evropského azylového systému.
Bavorsko a Česko prohloubí bezpečnostní spolupráci. Počet nelegálních překročení společné hranice roste
Do Německa za první polovinu letošního roku vstoupilo bez potřebných dokladů podle spolkového ministerstva vnitra nejméně 36 100 lidí. Počet migrantů se navíc každý měsíc zvyšuje, v lednu jich bylo 4400, v červenci 6900.
Německé policejní odbory DPolG uvádějí, že problematická se stává hranice s Českem, přes kterou nyní vede takzvaná balkánská migrační trasa, aby se migranti vyhnuli kontrolám na rakousko-maďarské hranici a na pomezí Německa s Rakouskem.
Podle odborů letos v červnu spolková policie zaznamenala dva tisíce případů nedovoleného překročení hranic z Česka do Německa, což je meziroční nárůst o 140 procent. Odbory DPolG v tiskovém prohlášení poznamenaly, že v srpnu už to byly tři tisíce případů, a to jen na sasko-české hranici.
Rekordní úroveň migrace
„Bavorsko a Česko budou těsněji spolupracovat v oblastech vnitřní bezpečnosti a také v záchranářství a ochraně před katastrofami,“ přislíbil Herrmann. „Obzvláště důležitá byla pro mého českého kolegu a mě také debata o aktuální imigrační situaci. Počet žadatelů o azyl v Bavorsku v letošním roce je nejvyšší od roku 2016 a na rekordní úrovni je i v Česku,“ dodal.
Šéf DPolG Heiko Teggatz vyzval spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou, aby kvůli zhoršující se migrační situaci obnovila trvalou ostrahu hranic s Českem. Takový krok sice spolkové ministerstvo vnitra neplánuje, nevylučuje ale častější namátkové kontroly.
Bavorské ministerstvo vnitra uvedlo, že k 31. srpnu eviduje 14 604 žádostí o azyl, což je proti loňskému stavu nárůst o třiadvacet procent. „Zásadní význam proto má to, aby reforma společného azylového systému pokročila, a omezil se tak počet uprchlíků,“ navrhuje Herrmann. Poukázal v této souvislosti na to, že Evropské unii nyní do konce roku předsedá Česko.
Herrmann považuje v reformě za důležité posílení ochrany vnějších hranic Unie, spravedlivé přerozdělování běženců, posílení repatriační politiky a zabránění takzvané druhotné migrace v rámci Evropy.