Amerikanista: Odchod z Afghánistánu bude pro sebevědomí USA spíš úleva než rána

Americká veřejnost silně reaguje na dramatické obrázky, které v posledních několika týdnech přicházejí z Afghánistánu, z nějž naopak odešli američtí vojáci. Popularita prezidenta Joea Bidena znatelně klesla navzdory tomu, že konec války si podle průzkumů přála většina Američanů bez ohledu na to, koho volí. Přesto je pravděpodobné, že až tato emocionální fáze opadne, Američané si spíš oddechnou, předpovídá amerikanista Jiří Pondělíček.

Nelze se vyhnout srovnání s jinou potupnou porážkou, kterou musely Spojené státy skousnout v podobné situaci ve Vietnamu. I tehdy si většina občanů přála návrat svých chlapců v uniformách domů. I tehdy jejich obrazovky po stažení zaplavily obrázky chaotické evakuace jejich spoluobčanů před postupujícím nepřítelem. Jenže tehdy se jim dostalo alespoň onoho slušného prodlení mezi podpisem míru a pádem Saigonu, za které tak cynicky bojoval Henry Kissinger. Pařížský mír a stažení vojáků se v USA slavily v roce 1973 a definitivní vítězství Severního Vietnamu přišlo v roce 1975. 

Afghánistán, zdá se, padnul v řádu měsíců. Možná i proto začínají mít Američané podle průzkumů pochyby. Na konci srpna si celých pětačtyřicet procent voličů myslelo, že by se Spojené státy stáhnout neměly, pokud by jejich stažení znamenalo, že většinu Afghánistánu ovládne Taliban. Opačně odpovědělo pouze osmatřicet procent z nich. Jen mezi voliči demokratů bylo víc zastánců stahování za jakoukoliv cenu. Takový sentiment v roce 1975 chyběl. Amerika tehdy zkrátka stačila zapomenout. Dnes tu samou příležitost nedostala. 

Irák nebo Afghánistán

Těžko lze ale hodnotit debakl v Afghánistánu bez dopadů války v Iráku. Byť totiž válka v Afghánistánu trvala déle, byla podstatnou část doby svého trvání jen vedlejším představením vedle vojenské operace v Iráku, a to jak počtem nasazených vojáků, tak počtem obětí na životech. 

Také motiv potrestání Usámy bin Ládina a al-Káidy byl americkým voličům zjevně srozumitelnější než údajné zbraně hromadného ničení v rukou Saddáma Hussajna. Zatímco invaze do Iráku ztratila většinovou podporu Američanů už v roce 2005, operaci proti Talibanu začali definitivně zatracovat až v roce 2010. Jenže i když Irák rozhodně není vzorem politické stability, tamní stát a armáda nakonec dokázaly náporu Islámského státu čelit, byť s pomocí Američanů. 

Vlastní bezpečnost je přitom zjevně hlavním prizmatem, kterým Američané po deziluzi z obou intervencí budou vnímat jakékoliv další intervence. Zřejmě právě obavy z toho, že vítězství Talibanu zvýší šance na teroristický útok proti americkým cílům, stojí za zvyšující se podporou zastavení stahování. 

To je faktor, který po porážce IS v Iráku chybí, a koneckonců podobný pocit ohrožení nenajdeme ani v případě Vietnamské války. Významnou roli ale hraje ve vnímání porážky v Afghánistánu také stranická příslušnost. 

Dvě Ameriky

Vlastně už samotný odpor proti oběma americkým tažením proti terorismu byl záležitostí dosti stranickou. Voliči republikánů byli v hodnocení těchto konfliktů vždy významně shovívavější. To je opět významný rozdíl oproti Vietnamu, kde byly postoje voličů obou daleko více podobné. Je tedy otázkou, zda lze tentokrát mluvit o poučení, které by si odnesla americká společnost jako celek. 

Pocit ohrožení momentálně vyvolaný vítězstvím Talibanu časem zeslábne. Až se tak stane, Američané si většinou spíš oddechnou. Vláda Spojených států přejde ke způsobům boje s terorismem, které nevyžadují dlouhodobé nasazení velkého počtu vojáků, tedy především údery dronů a útoky speciálních jednotek. Ty totiž podporuje většina voličů obou stran.

Jiří Pondělíček je český amerikanista. V minulosti se věnoval mimo jiné kontextu volebního vítězství Donalda Trumpa. Působí na katedře severoamerických studií Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Maďarska znepokojeno a v dopise ho vyzvalo k pokračování spolupráce.
10:25Aktualizovánopřed 6 mminutami

Části USA decimují tornáda, hrozí historické srážky

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně šesti lidí, píše server televize CNN.
12:23Aktualizovánopřed 12 mminutami

Rubio ujistil, že USA jsou součástí NATO a chtějí Alianci silnější

Spojené státy jsou součástí NATO a přejí si Severoatlantickou alianci silnější, řekl ministr zahraničí USA Marco Rubio v Bruselu, kde se koná dvoudenní jednání šéfů diplomacií NATO. Členské země, včetně USA, by podle něj měly své obranné výdaje zvýšit na úroveň pěti procent svého hrubého domácího produktu, také vzhledem k současným bezpečnostním výzvám. Čtvrteční a páteční schůzka je prvním aliančním jednáním, kterého se Rubio jako nový americký ministr zahraničí účastní.
09:24Aktualizovánopřed 14 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 16 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 59 mminutami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pokud chce žít Evropa v bezpečí, musí dávat více na obranu, míní Pojar

Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na čtvrteční konferenci Bezpečná budoucnost pořádané premiérem Petrem Fialou (ODS). Řečníci se během projevů i následné diskuse věnovali různým bezpečnostním aspektům, včetně evropské spolupráce či ruské války na Ukrajině.
před 1 hhodinou

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...