Amerika truchlí. V zemi zemřelo po nákaze koronavirem již přes půl milionu lidí

Ve Spojených státech zemřelo po nákaze koronavirem již více než půl milionu lidí. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která monitoruje průběh pandemie. Jedná se o nejvyšší údaj ze všech světových zemí, podle listu The New York Times je to více, než kolik Američanů zemřelo v obou světových válkách a ve válce ve Vietnamu dohromady. První úmrtí spojované s covidem-19 USA zaznamenaly na začátku loňského února.

Spojené státy evidují 19 procent ze všech úmrtí spojovaných s nákazou koronavirem na světě, ačkoliv tvoří jen čtyři procenta světového obyvatelstva. Registrují rovněž největší počet potvrzených pozitivních nálezů na SARS-CoV-2 na světě, a to přes 28 milionů.

V současné chvíli tam však již několik týdnů polevuje dosud nejčernější vlna pandemie, která vyvrcholila v půlce ledna. Od té doby rychle klesá počet lidí hospitalizovaných s těžkým průběhem covidu-19 i údaje o nově infikovaných.

Pět set úderů

Prezident Joe Biden s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou si v pondělí připomněli obrovské ztráty na životech při akci v Bílém domě, při níž Biden pronesl projev. Následně se rozezněly zvony Washingtonské národní katedrály, které odbily na počest obětí pandemie 500krát. Biden rovněž nařídil na pět dní spustit všechny vlajky na federálním území na půl žerdi. Před Bílým domem bylo zapáleno 500 svíček. 

„Náš národ nemůže přijmout tento krutý osud. S touto pandemií bojujeme už tak dlouho. Musíme odolat tomu, abychom vůči té bolesti otupěli,“ řekl prezident. „Nesmíme pohlížet na každý život jako na statistiku nebo jen jako na zprávu. Musíme tak činit na počest mrtvých, ale neméně důležité je postarat se o ty, kteří po nich zůstali.“

Vánoce byly kritické

USA zaznamenaly první případy koronaviru podobně jako většina dalších zemí na začátku loňského roku. Prvních 100 tisíc zemřelých úřady ohlásily v květnu. Do září se počet úmrtí spojených s covidem-19 zdvojnásobil, země totiž prošla přes letní měsíce druhou vlnou pandemie, která sice přinesla větší množství nakažených než prvotní rozmach nákazy, počty zemřelých se však natolik dramaticky nezvýšily.

V prosinci počet obětí překonal hranici 300 tisíc s tím, jak Spojené státy vstupovaly do smrtícího období kolem Vánoc, během nějž zemřelo 230 tisíc lidí za méně než tři měsíce. Mezi prosincem a únorem USA zaznamenaly 46 procent ze všech úmrtí na covid-19.

Virus se v prvních fázích epidemie šířil především ve velkých amerických městech. V nejlidnatějším New Yorku k zemřelo 28 tisíc lidí, na počet obyvatel je to téměř dvakrát více, než činí celoamerický průměr. Nákaza však v dalších měsících postihla i venkovské oblasti, které byly první vlny více méně ušetřeny.

Za vysokými počty zemřelých i nakažených v USA stojí podle agentury Reuters dlouhodobě chybějící jednotná a celostátní strategie pro boj s pandemií. Administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který ve funkci skončil letos v lednu, totiž nechávala vyhlašování protiepidemických opatření do značné míry na jednotlivých státech. Samotný Trump rovněž velmi často virus ve veřejných vyjádřeních podceňoval a vyjadřoval se v rozporu s tvrzeními expertů z vlastního krizového štábu pro boj s nákazou.

„Ta čísla jsou neskutečná,“ prohlásil přední epidemiolog Anthony Fauci, který je Bidenovým hlavním zdravotnickým poradcem. „Pokud se ohlédnete do minulosti, dařilo se nám hůře, než téměř jakémukoliv jinému státu, a to jsme vysoce rozvinutá, bohatá země,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Zároveň se vyslovili pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking, informují tiskové agentury.
14:04Aktualizovánopřed 2 mminutami

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Hlasy se po uzavření volebních místností stále ještě sčítají.
05:50Aktualizovánopřed 4 mminutami

Střelba v centru švédské Uppsaly má zřejmě tři oběti

Zřejmě tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy.
19:38Aktualizovánopřed 17 mminutami

Německá prokuratura obvinila ze špionáže bývalého spolupracovníka politika AfD

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu, informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo, kterého policie před rokem zadržela.
16:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusové vrátili tělo ukrajinské novinářky se stopami mučení a chybějícími orgány

Tělo ukrajinské novinářky Viktorije Roščynové, která zemřela v ruském zajetí, vykazuje známky mučení, vyplývá z informací ukrajinské prokuratury. O případu sedmadvacetileté reportérky, která v roce 2023 zmizela na Rusy okupovaném území a zemřela za nejasných okolností, informuje několik médií. Společně se pokusila rekonstruovat události vedoucí k novinářčině zajetí, její další osud i okolnosti její smrti.
před 1 hhodinou

Dvanáct zemí vyjádřilo ve Varšavě podporu Ukrajině, Maďarsko bylo proti

Prezidenti zemí od Baltu po Jadran a Černé moře v úterý dali na schůzce ve Varšavě najevo podporu Ukrajině, která se více než tři roky brání agresi ze strany Ruska. Část závěrečné deklarace summitu Iniciativy Trojmoří věnující se největšímu konfliktu na evropském kontinentu od druhé světové války ale nepodpořilo Maďarsko, jehož vláda je vůči Moskvě vstřícná. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu prohlásil, že jeho země se toho během války hodně naučila a je připravena se o své zkušenosti podělit.
11:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dachau prošly statisíce vězňů, mnoho mučitelů uteklo

Před osmdesáti lety byl osvobozen jeden z posledních tehdy ještě fungujících nacistických koncentračních táborů Dachau. Za dvanáct let existence prošlo vyhlazovacím zařízením nejméně dvě stě tisíc lidí, přes čtyřicet tisíc z nich zahynulo. Tábor byl prvním svého druhu určený původně pro politické vězně nacistů. Zařízením prošly také téměř tři tisíce evropských katolických duchovních, připomněl historik z Masarykova ústavu Akademie věd Michal Pehr.
před 2 hhodinami

Při střetu jaderných mocností by Pákistán tahal za kratší provaz

Napětí mezi Dillí a Islámábádem po útoku na turisty v Kašmíru sílí. Regionální rivalové spolu vedli dříve několik válek, teď ovšem oba vlastní desítky atomových hlavic. Podle indologa Jiřího Krejčíka ale nejspíš zůstane jen u diplomatické roztržky. V případě války by se Pákistán ocitl v obtížné pozici, jelikož indická armáda má takřka dvojnásobek vojáků a výrazně víc tanků i další techniky.
16:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...