Akustické „útoky“ na diplomaty na Kubě má na svědomí cvrček, tvrdí vědci

Záhadné zvuky v domech amerických diplomatů v Havaně, které v roce 2017 Washington označil za akustické útoky na občany USA, způsobili cvrčci. Ve své studii  to tvrdí dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu, kteří analyzovali nahrávku pořízenou diplomaty na Kubě. Vědci nicméně nevyloučili, že se diplomati mohli stát terčem jiných útoků, po nichž si stěžovali na zdravotní potíže.

„Hodně se diskutuje o tom, jaké zdravotní poškození tito lidé utrpěli, a zda vůbec bylo způsobeno stejnou příčinou. Já mohu jen říci, že na nahrávce zveřejněné agenturou AP je zvuk cvrčka,“ řekl podle deníku The Guardian jeden z autorů studie Alexander Stubbs z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Druhý z vědců, Fernando Montealegre Zapata z univerzity v anglickém městě Lincoln, dodal, že takové zvuky slyšel od místního druhu cvrčka, když vyrůstal v Jižní Americe.

Agentura AP zveřejnila nahrávku zvuku pořízenou diplomaty na Kubě:

ZDE: Nahrávka zvuku cvrčka vyskytujícího se v oblasti Floridy a Kuby. 

Cvrček jen lákal samičku, ujišťuje vědec

Stubbs připustil, že diplomaté mohli trpět zdravotními problémy kvůli jiným příčinám, vyloučil ale, že to, co slyšel na nahrávce, byl zvukový útok. Podle něj podobné zvuky vydávají samečkové cvrčků, když se snaží přilákat samičku.

„Zvuky tohoto karibského druhu cvrčka se pohybují na frekvenci 7 kHz, lidé je mohou vnímat jako nepřetržitý řezavý zvuk. Nepřekvapuje mě, že lidi, kteří nemají o zvucích vydávaných hmyzem ponětí, to může výrazně rušit,“ uvedl Fernando Montealegre Zapata.

Lékaři otravu a virus vyloučili

Kauza údajných akustických útoků se v médiích objevila v roce 2017, kdy vyšlo najevo, že už od konce roku 2016 si někteří američtí a kanadští diplomaté či jejich příbuzní stěžovali na zdravotní problémy po krátkém pobytu v Havaně. Více než 20 lidí si po pobytu v domech diplomatů a dvou hotelech stěžovalo na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Mnozí tvrdili, že slyšeli vysoké šumivé zvuky.

Americká média posléze začala spekulovat o akustických útocích kubánských tajných služeb či o otravě jedem či biologickou zbraní. Příčinu obtíží zatím lékaři nevysvětlili, otravu či virus už ale vyloučili.

Loni tým vědců z Michiganské univerzity přišel s tím, že zvuky mohly být vedlejším produktem špatně sestaveného odposlouchávacího zařízení.

Ne všichni postižení ale slyšeli neobvyklé zvuky a ti, co je slyšeli, se liší v jejich popisu, uvedl Douglas Smith, který vede lékařské ošetřování postižených amerických diplomatů. Někteří podle něj uvedli, že slyšeli zvuky připomínající hlučný cvrkot cikád, jiní popsali zvuk podobný bušení při rychlé jízdě autem s otevřeným oknem.

Po akustických incidentech, které Washington označil za útoky, stáhly USA před rokem více než polovinu svého diplomatického personálu z Havany. Americký prezident Donald Trump ale už před akustickou kauzou ohlásil znovuzavedení některých sankcí vůči Kubě, které zrušil v rámci oteplování vztahů jeho předchůdce Barack Obama. Ten v roce 2015 po půlstoletí diplomatické vztahy USA s Kubou obnovil.