Záhada poškození sluchu na ambasádě USA v Havaně rozluštěna. Kuba stažení diplomatů kritizuje

Záhadné zvuky, po kterých si loni a předloni někteří američtí a kanadští diplomaté v Havaně stěžovali na zdravotní potíže, mohly způsobit neodborně sestavené odposlechy. Uvedli to vědci z americké Michiganské univerzity. Spojené státy kvůli domněnce, že jde o cílené akustické útoky, stáhly 60 procent zaměstnanců ambasády. Podle vysoce postaveného představitele kubánského ministerstva zahraničí krok ale bude mít negativní dopad na konzulární služby a ztíží cestování běžných občanů.

Americká ambasáda na Kubě
Zdroj: REUTERS Autor: Alexandre Meneghini

„Na konkrétním experimentu jsme demonstrovali, že poškození nemusela být způsobena úmyslně, ale mohla být vedlejším produktem špatně sestaveného tajného zařízení,“ řekl profesor výpočetní techniky Kevin Fu z Michiganské univerzity. Netvrdí však, že Kubánci Američany odposlouchávali. Jeho tým pouze experimentálně potvrdil jedno z možných vysvětlení.

Zvuky mohly vzniknout při takzvaném intermodulačním zkreslení ultrazvukových vln. To vzniká působením alespoň dvou signálů s různou frekvencí. Ultrazvuk je lidskému uchu neslyšitelný a v malé míře neškodný. Pokud se ale zkombinují dva signály různých frekvencí, může podle profesora Fu vzniknout slyšitelný zvuk. 

Potíže postihly jen některé z osob pobývajících ve stejných místnostech, podle Fua se to dá vysvětlit odlišným věkem či odlišným sluchem.

Kauza se objevila loni, kdy vyšly najevo informace, že už od konce roku 2016 si někteří američtí a kanadští diplomaté či jejich příbuzní stěžovali na zdravotní problémy po velmi krátkém pobytu v Havaně. Do loňského léta se objevilo více než 20 případů, kdy si postižení po pobytu v domech diplomatů či dvou hotelech, nikoli přímo na ambasádě, stěžovali na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Většina z nich před tím slyšela vysoké šumivé zvuky.

Americká média posléze začala spekulovat o akustických útocích ze strany kubánských tajných služeb, či dokonce o otravě jedem či biologickou zbraní. Příčinu obtíží zatím lékaři nevysvětlili, vyloučili ale otravu či virus.

„Jde o velmi neobvyklý útok, jak víte. Ale věřím, že je za něj zodpovědná Kuba,“ řekl loni v říjnu v reakci na akustickou kauzu americký prezident Donald Trump. Ten už předtím ohlásil znovuzavedení některých sankcí vůči Kubě, které zrušil v rámci oteplování vztahů jeho předchůdce v nejvyšším úřadu Barack Obama. Ten v roce 2015 po půlstoletí obnovil diplomatické vztahy USA s Kubou.

USA následně omezily svůj personál na ambasádě v Havaně na minimum. Minulý týden se americké ministerstvo zahraničí rozhodlo permanentně snížit stavy zaměstnanců o 60 procent.

Rozhodnutí Washingtonu podle vysoce postaveného představitele kubánského ministerstva zahraničí Carlose Fernandeze de Cossia nemá nic společného s bezpečností diplomatů a je politicky motivované. Podle něj bude mít negativní dopad na konzulární služby a ztíží cestování běžných občanů. Zároveň se podle něj negativně odrazí na spolupráci v oblasti migrace.