A co byste dělali vy? hájí Babčenko fingovanou vraždu. Kreml mluví o „podivném příběhu“

Události ČT: Babčenkova fingovaná vražda vyvolala smíšené reakce (zdroj: ČT24)

Ukrajinská generální prokuratura uvedla, že předstíraná vražda ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka umožnila zabránit chystaným teroristickým útokům v zemi. Kyjev za tuto operaci tajné služby SBU, která podléhá přímo prezidentovi Petru Porošenkovi, čelí doma i ve světě kritice. Kreml ji označil za „podivný příběh“. Babčenko mezitím vysvětlil okolnosti zinscenované vraždy a zdůraznil, že mu šlo především o jeho život a o bezpečnost rodiny.

„Muselo se to zinscenovat, abychom až k závěrečné tečce dotáhli fakt, že tu byla zakázka (na vraždu) a že byla splněna, abychom získali od zákazníka seznam 30 lidí (určených k likvidaci kromě Babčenka),“ vysvětlila listu Ukrajinska pravda mluvčí generálního prokurátora Larysa Sarganová s tím, že se tento seznam nakonec povedlo získat.

Šéf tajné služby SBU Vasyl Hrycak již ve středu tvrdil, že plánovaná vražda Babčenka byla součástí velké operace, jejímž cílem bylo zlikvidovat opozičně smýšlející Rusy, a to především novináře a blogery, kteří otevřeně kritizují ruskou vládu.

Sám ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko podle deníku upřesnil, že cílem zinscenované vraždy bylo „získat více informací o tomto seznamu během druhé splátky platby za vykonanou vraždu“. Falešná vražda měla také umožnit „sledovat styky organizátora s objednavatelem vraždy“.

Lucenko tvrdí, že se tak podařilo získat dostatek faktů svědčících o tom, že si vraždu objednalo Rusko, a to přes ukrajinského prostředníka, který zakázku svěřil veteránovi bojů proti proruským separatistům na východě Ukrajiny.

Kyjev za operaci čelí kritice a z novinářských kruhů se výtek dočkal i předpokládaný terč údajného vražedného útoku. Ve svém čtvrtečním vyjádření kritiku odmítl.

  • Babčenko ve čtvrtek řekl, že zprvu zapochyboval, zda je hrozba vůči němu skutečná. Nicméně se o své vůli rozhodl na lest přistoupit, protože se obával, aby ho nečekal podobný osud jako bývalého ruského špiona Sergeje Skripala, který byl v Británii otráven společně se svou dcerou. Útok, který Londýn připisuje Moskvě, oba přežili.
  • „Chci říct každému, kdo poukazuje na to, že to podkopalo důvěru v novináře: A co byste dělali vy na mém místě, kdyby k vám přišli a řekli, že se na vás chystá vražda?“ uvedl Babčenko.
  • „Moje první reakce byla: K čertu s vámi, chci se sbalit a zmizet na severním pólu. Pak jsem si ale uvědomil, kde se schováš? Skripal se také snažil schovat,“ dodal novinář.
  • Poprvé také odhalil detaily, jak byl trik s jeho fingovanou smrtí proveden.
    Večer ve stanovený den, kdy se měla událost odehrát, přišel k němu domů maskér a nalíčil ho tak, aby vypadal jako oběť střelby. Dostal tričko s otvory po střelách a polili ho prasečí krví. Pak lékaři, kteří byli do plánu zasvěceni, potvrdili, že je mrtvý, a byl převezen sanitkou do nemocnice a následně poslán do márnice.

Celé čtvrteční vyjádření Babčenka: 

Babčenko: Radši jsem zůstal naživu, než abych zachoval novinářskou etiku (zdroj: ČT24)

Kritici: SBU nemá důkaz, že si vraždu objednaly ruské tajné služby

Server Strana.ua ale s odvoláním na nejmenované zdroje z justice tvrdí, že vyšetřovatelé ve skutečnosti nemají jasné důkazy, že lidé z Ruska, s nimiž se údajný organizátor vraždy – označený jako „občan H“ – stýkal, jsou skutečně z ruských tajných služeb.

Dotyčný podezřelý je podle serveru ve skutečnosti ukrajinský podnikatel, který v poslední době měl mnoho konfliktů s konkurenty při dodávkách zbraní ukrajinské armádě. Při prvních výsleších prý uvedl, že mu agenti tajné služby nabídli, aby se zapojil do operace kontrarozvědky.

„Jako vlastenec souhlasil, aby pomohl zemi. Byla to tedy čistá provokace. Teď člověk, který za ním chodil s návrhy, zmizel a SBU tvrdí, že pracoval pro ruské tajné služby. Nějaké důkazy toho ale ve spisu nejsou. Uvádí se tam, že zákazníkem je nezjištěná osoba, spolupracující s tajnými službami Ruské federace,“ uvedl zdroj.

Podezřelý z organizace vraždy podle advokáta Andrije Smyrnova „za svého zákazníka označuje odbor kontrarozvědky SBU a uvádí údaje člověka, který na případ dohlížel, a číslo jeho telefonu“, napsal dále server. 

Média: Podezřelý je výkonný ředitel zbrojovky

Ukrajinská média večer informovala, že z organizování pokusu o vraždu Babčenka je podezřelý ukrajinský podnikatel Borys Herman. Ten u soudu v Kyjevě řekl, že vykonavatele vraždy, kterého jmenoval jako Oleksije Cymbaljuka, vybrala sama SBU, neboť se o něm vědělo, že působil v protipovstalecké operaci na východě Ukrajiny. Nicméně Cymbaljuk prý byl kněz a všem bylo proto jasné, že okamžitě „poběží na SBU a všechno řekne“, protože nikdy nedokáže zabít člověka.

Ukrajinská sekce Rádia Svoboda na svém webu uvedla, že Herman je vlastníkem řady soukromých firem. Advokát Jevhen Solodko na Facebooku sdělil, že Herman je výkonným ředitelem ukrajinsko-německé společnosti Šmajser (Schmeisser). Jde o jediného nestátního výrobce zbraní na Ukrajině. Firma má prý již delší dobu vztahy s ukrajinským ministerstvem obrany. Podle Solodka se Herman mohl stát obětí provokace SBU. 

Kreml: Na Ukrajině je nebezpečné být novinářem

Kreml uvítal, že je Babčenko naživu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale jedním dechem dodal, že to „nemění náš vztah k Ukrajině jako zemi, kde je nebezpečné být novinářem“.

Peskov zkritizoval i samotnou operaci. „Je to přinejmenším podivný příběh a nevím, nakolik účel v tomto případě světí prostředky,“ prohlásil mluvčí.

Vybídl také šéfa ukrajinské tajné služby, aby doložil svá tvrzení o účasti Moskvy na vražedném spiknutí, jinak bude podle něj vypadat jako jeho britští kolegové, připisující Rusku vinu za otrávení bývalého agenta a jeho dcery.

„Na Ukrajině se odehrála banální provokace (…) v předvečer mistrovství světa (ve fotbale pořádaného v Rusku). Ještě včera nám toho člověka bylo líto, teď sotva smyje hanbu, kterou se pokryl na celý život,“ usoudil ruský senátor Vladimir Džabarov v komentáři zveřejněném agenturou RNS.

„Motiv je jasný: očernit Rusko, ukázat, že Rusko je ,říše zla‘, že je nutné jej izolovat a samozřejmě nejet na mistrovství, vždyť tam by se také něco mohlo stát. Ale pes štěká a karavana jde dál,“ dodal.

Ruský web Mediazona mezitím zveřejnil seznam případů, kdy zinscenované vraždy využily i ruské bezpečnostní složky. 

Danko: Fingování vraždy novináře je nedůstojné

Postup ukrajinské tajné služby kritizoval i předseda slovenského parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko.

„Dotklo se mě, že hodnota lidského života byla znevážena jednáním, jehož pozadí sice může být ušlechtilé, ale celkový dojem je katastrofální. Ukrajina má zájem být členem Evropské unie. Překročila (fingováním vraždy novináře) hranici. Je to hanebné, nehorázné a nedůstojné,“ řekl Danko. Předstírání vraždy novináře označil také za cynismus největšího stupně a za divadlo.

Danko, který se netají vstřícným postojem k Rusku a který loni vystoupil s projevem v dolní komoře ruského parlamentu, uvedl, že z pozice šéfa slovenské sněmovny bude ve zmiňované záležitosti předstíraní vraždy novináře „důrazně protestovat“ u svého partnera na Ukrajině. „Pokud je do takové show zapojen i státní orgán, považuji to za nedůstojné,“ řekl šéf slovenské sněmovny.

Porošenko: Jinak to nešlo

„Jsem naprosto přesvědčen, že jinak to nešlo udělat. Jste chlapík,“ řekl Babčenkovi ukrajinský prezident Petro Porošenko.

„Chtěli byste raději, aby byl Babčenko mrtvý? Zachránili jsme mu život, to mi ke spokojenosti stačí,“ vzkázal ministr vnitra Arsen Avakov „pseudomorálním“ kritikům z ciziny. Policisté se podle něj nebudou řídit veřejným míněním, ale udělají vše, co budou považovat za nutné, pro uchování klidu v zemi.

„Ukrajina je ve velmi zvláštní bezpečnostní situaci, a to se zřetelem k (anexi) Krymu a konfliktu na východě země. V tomto kontextu má Ukrajina jako všechny země právo bránit svůj národní zájem a své území,“ řekla mluvčí šéfky unijní diplomacie Maja Kocijančičová podle listu Ukrajinska pravda s tím, že v Babčenkově případě EU čeká na více informací z Kyjeva.