Zvláštní sešlost ve vlaku z Vimperka: Hus, Karel VI. i Othello

Vimperk (Prachaticko) – Již po desáté vyjel z Vimperku do Kubovy Hutě, nejvýše položené české železniční stanice, speciální silvestrovský vlak. Ve čtyřech soupravách cestovaly dvě tisícovky lidí, aby společně zdolali vrchol Boubína. A že to byla výprava neobvyklá, dokládá společnost, jež se na železnici vydala. Ve vagonech totiž cestoval i Mistr Jan Hus, císař Karel IV. s chotí, Marie Terezie s dětmi nebo mouřenín benátský Othello, který se v každém kupé snažil zardousit nějakou ženu. Speciální soupravy tak posunuly pasažéry nejen o něco blíž k roku 2010, ale přenesly je také ze století do století.

Tradiční jízdu letos vypravil Stifterův pošumavský železniční spolek už podesáté. „Někdy je účast různých osobností překvapením, někdy to tuším předem podle VIP místenek. Jízdu si s předstihem zajistil třeba Jan Hus, který do vlaku dorazil v černém taláru. Pokračoval z Kubovy Huti do Kostnice. A kupodivu, koupil si i zpáteční jízdenku, protože byla lacinější,“ řekl místopředseda spolku Roman Kozák.

Husa doprovázela skupina církevních inkvizitorů. Místenky získal také úkladný kardinál Richelieu, zákeřná Milady a na poslední chvíli i královi mušketýři. Nebezpečno bylo v kupé, kde se ukrýval Mackie Messer. Vlak letos šestnáctikilometrovou trasu tam a zpět absolvoval celkem čtyřikrát, nadšených účastníků jízdy každoročně přibývá. Loni jich silvestrovské soupravy převezly na 1500, letos podle odhadů kolem 2000. Několik set zdatnějších cestujících se vydalo z Kubovy Huti na túru na horu Boubín. Zatímco ve Vimperku nebylo po sněhu ani památky, Kubova Huť byla oděna do bílé.

Nahrávám video

Na trati z Vimperku na Kubovu Huť se už při minulých Silvestrech vystřídaly vlaky sanitní a lazaretní, vlak převážející vězně či westernový ve stylu Limonádového Joea. Po trase vyrazil také vlak hrůzy, pohádkový a večerníčkový. Nejoblíbenějším tématem byl ale Mrazík a ruská zima, kdy se kromě postav z populární ruské pohádky v soupravě potkali Lenin a ruský car.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Trojice zadržená v Polsku kvůli útoku na pardubickou zbrojovku poputuje do Česka

Všechny osoby zadržené v Polsku v souvislosti se žhářským útokem na halu zbrojovky LPP Holding v Pardubicích předají tamní úřady do tuzemska. České televizi to sdělil mluvčí policejního prezidia David Schön s tím, že k předání dojde nanejvýš v řádu několika týdnů. Podle dřívějších vyjádření polských orgánů by se mělo jednat o dva muže a jednu ženu.
15:49Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Policie chce poslat před soud cizince, který útočil v obchodním domě v Hradci Králové

Kriminalisté navrhli obžalovat třiatřicetiletého cizince, který v lednu napadl v královehradeckém Futuru dalšího cizince a jednu svědkyni zranil. Policisté muže viní z pokusu o vraždu, výtržnictví a nakládání s dětskou pornografií. V případě odsouzení mu hrozí až dvacet let vězení.
08:57Aktualizovánopřed 12 hhodinami

MHD mají některá města zdarma, nově to zavedou i Klatovy

Autobusy městské hromadné dopravy v Klatovech budou od července vozit všechny cestující zdarma. Radnice chystá optimalizaci veřejné dopravy a chce ji především zrychlit. Dosud si pasažéři kupovali jízdenku přímo u řidiče, což vzhledem k počtu zastávek přinášelo značné zdržení. MHD zdarma zavedly v minulosti například Frýdek-Místek, Valašské Meziříčí nebo Kolín. Většina velkých měst ji nabízí jen určitým skupinám obyvatel, nejčastěji seniorům a dětem.
před 14 hhodinami

Drony pomáhají policii i strážníkům. Odhalují dopravní přestupky i černé skládky

Drony se stávají běžnou součástí kontrolních akcí dopravní policie. Ze vzduchu se hlídky zaměřují hlavně na rizikové úseky. Zařízení neměří rychlost, slouží jen jako záznamník některých přestupků – třeba jízdy na červenou nebo předjíždění kamionů. Drony začali využívat i strážníci, například v Ústí nad Labem nebo Kladně. Pomáhají mimo jiné při pátrání v nepřehledném a špatně přístupném terénu nebo při odhalování černých skládek.
před 15 hhodinami

VideoPraha odstranila nebezpečnou skluzavku

Klouzačka na pražském dětském hřišti Okrouhlík stála šestnáct let. Před dvěma týdny se na ní ale zranilo dítě. Osmiletý chlapec má dva nalomené obratle. Městská část Praha 5 pak nechala skluzavku zavřít. Znalkyně nakonec uvedla, že klouzačka nebyla způsobilá k bezpečnému provozu, zmíněný úraz s tím ale nespojuje. Radnice preventivně klouzačku zlikvidovala.
včeraAktualizovánovčera v 21:12

Ve dvanácti krajských městech se sešli lidé k podpoře ČT a ČRo

Ve dvanácti krajských městech Česka se před pátou hodinou odpoledne sešli lidé, aby podpořili nezávislost médií veřejné služby. Pochody napříč ulicemi center měst na podporu České televize a Českého rozhlasu zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Kritika organizátorů a účastníků míří na návrh zákona, který představil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a který mimo jiné převádí financování ČT a ČRo pod státní rozpočet.
včeraAktualizovánovčera v 19:23

„Stahující se mračna.“ Šéf Ústavního soudu v Terezíně varoval před projevy autoritářství

Předseda Ústavního soudu ČR Josef Baxa na tryzně v Terezíně, která připomněla oběti nacistické perzekuce, varoval před projevy autoritářství. Současnou atmosféru ve společnosti přirovnal k době před nástupem nacismu. Vyzval lidi, aby nebyli lhostejní a bránili základní hodnoty a instituce. Pietní akce u příležitosti 81. výročí konce druhé světové války se účastnil také prezident Petr Pavel a další politici, diplomati nebo skauti.
včeraAktualizovánovčera v 18:06

Letos přibude 130 kilometrů cyklostezek

Cyklisté se letos mohou těšit na dokončení lávky přes Labe u Kostomlat nad Labem nebo na nový akvadukt přes železnici na Domažlicku. V Česku se v letošním roce plánuje dokončit 130 kilometrů cyklostezek, o 34 kilometrů méně než loni. Vyplývá to ze statistik jednotlivých krajů, které má Česká televize k dispozici. Nejvíce tras dokončí Olomoucký kraj, a to 25 kilometrů. V Ústeckém kraji naopak letos nedostaví žádnou.
včera v 08:00
Načítání...