Česká Skalice – V České Skalici na Náchodsku je od včerejška k vidění výstava věnovaná 17. listopadu 1989. Expozice nabízí dokumenty, videa a předměty, které mapují, co se ve městě stalo krátce před tímto přelomovým dnem a také krátce po něm. Na vernisáži zazpíval písničkář Jaroslav Hutka. Výstava potrvá do 1. prosince.
Výstavu v České Skalici věnovanou listopadu zahájil Hutka
Výstavu uvozuje citát Alexandra Solženicyna Člověk, který zapomene svou vlastní historii, je odsouzen k tomu, aby ji opakoval. Dokud nebudeme znát naši vlastní historii, budeme prostě muset absolvovat stále stejné chyby, oběti a absurdity znovu a znovu…
Právě písničkář Hutka je jedním ze symbolů sametové revoluce. Na těžkou předlistopadovou dobu dnes už vzpomíná s úsměvem. „Vzpomínky živé jsou, jen člověk má pocit, že se to stalo v jiném tisíciletí, což je pravda, ale na jiné planetě,“ řekl při slavnostním zahájení výstavy.
Česká Skalice byla jedním z prvních měst, ve kterých lidé podpořili dění v Praze. Výstava ukazuje dokumenty o předrevolučních aktivitách místních disidentů. Součástí výstavy jsou nejen archivní materiály písemností a fotografií, ale třeba také koutek připomínající vyšetřovnu náchodské státní bezpečnosti.
V úterý 17. listopadu na výstavu naváže happening, který bude podle organizátorů jiný než na ostatních místech republiky.