Vysoká škola Karlovy Vary skončí, studenti ale můžou pokračovat ve stejné budově

Události v regionech: Vysoká škola Karlovy Vary končí (zdroj: ČT24)

Jediná vysoká škola v Karlových Varech ukončí letos svou činnost. O její studenty se ale postará pražská Vysoká škola finanční a správní (VŠFS), která v Karlových Varech otevře pobočku. Navíc rozšíří možnosti studia o magisterský obor.

Vysoká škola Karlovy Vary (VŠKV) měla v lázeňském městě asi dvě stovky studentů, dalších zhruba sto jich bylo v Praze. VŠ Karlovy Vary, která je obecně prospěšnou společností, vznikla v roce 1999 a byla jedinou vysokou školou, která měla v Karlovarském kraji sídlo. Nabízela vzdělání hlavně v oblasti práva a správních činností.

Ekonomická situace při malém počtu studentů ale školu přiměla činnost ukončit - fungovat bude do konce akademického roku. Vedení školy nebylo ve středu k zastižení.

VŠ Karlovy Vary je v Česku první, která záměr skončit ohlásila dopředu. Sama navíc aktivně hledala náhradu. Studenty tak v září převezme další soukromá instituce - Vysoká škola finanční a správní. 

Její rektorka Bohuslava Šenkýřová uvedla, že kvůli možnému přestupu z karlovarské školy si VŠFS nechala akreditovat stávající obory VŠKV. „Všichni, kdo budou mít zájem přestoupit, budou přijati do stejného oboru,“ uvedla.

Nová vysoká škola navíc zůstane v Karlových Varech ve stejné budově jako ta stávají. Studenti si tak nebudou muset zvykat ani na nové prostory. Školné by mělo zůstat ve stejné výši.

Soukromá vysoká škola se může udržet asi od tisíce studentů

Podle rektorky VŠFS je přechod studentů dobrovolný. Škola počítá s tím, že kromě převzatých studentů nabere i další. První rok očekává až 500 zájemců. Podle Šenkýřové je v současných podmínkách obtížné ekonomicky udržet vysokou školu, která má méně než 1000 studentů. VŠFS jich má 4500.

Do karlovarského studijního střediska budou přednášející dojíždět z Prahy nebo z Mostu, kde má VŠFS taky pobočku. Několik pedagogů z původní školy bude v Karlových Varech působit dál.

Posluchárna Vysoké školy Karlovy Vary na snímku ze září 2001
Zdroj: ČTK, Ivan Babej

Přechod z jedné vysoké školy do druhé proběhne v Karlových Varech se souhlasem Akreditační komise. „Bude to bez problémů, studenti by v této chvíli neměli být žádným způsobem ohroženi,“ uvedla předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková. 

Dohodu mezi oběma školami podpořil hejtman Karlovarského Kraje Martin Havel (ČSSD) i primátor města Petr Kulhánek (KOA). Podle Kulhánka město podporovalo i končící školu sníženým nájemným a podobně chce spolupracovat i s novou vysokou školou, která do města vstupuje.

Za úplně jiných okolností skončili vloni studenti Univerzity Jana Amose Komenského v Praze. Škole byla odebrána akreditace pro magisterský obor speciální pedagogika.  Akreditační komise počítá s tím, že mohou skončit i další soukromé vysoké školy, nebo je převezmou ty větší.