Vojenská policie vyšetřuje skupinu architektů, kteří ve vojenském prostoru v Pardubicích zavěsili pod most dřevěnou chatku. Dílo nazvané Létající černý dům má být spíše uměleckou instalací, chybí mu ale potřebná povolení.
Vojenští policisté vyšetřují autory zavěšené chatky
Chatku vybavenou základním nábytkem a kamny zavěsili autoři asi tři metry nad zemí pod most v cvičném prostoru zvaném Červeňák. Využít zavěšený domeček může ale jen ten, kdo objeví nedaleko ukrytý žebřík.
Instalace skupiny pražských architektů budí pozornost obyvatel z nedalekých obcí. Architekti chtějí projektem říct i to, že věci se dají dělat bez konkrétního účelu a nároku na zisk.
„Nemá to být tak, že je to tady umístěno proto, aby v tom někdo bydlel nebo aby v tom někdo přespával. Spíš je to instalace než nějaká stavba,“ uvedl Vít Šimek, jeden z autorů projektu.
Přestože architekti znají několik lokalit, kam by se jejich dílo hodilo, vybrali opuštěný vojenský prostor v Pardubicích. Armáda, která pozemek vlastní, ovšem z nápadu nikterak nadšena není. Jako hlavní důvod uvádí obavu z možného zranění.
„Samozřejmě jsme doufali, že to tady vydrží co nejdéle a že to bude takový nový vklad lidem, co sem do parku hodně chodí. Ale zároveň jsme s tím počítali, takže zase bude něco dalšího,“ řekla spoluautorka projektu Martina Kubešová.
Vojenská policie vstup do prostoru zahradila páskou. Skupina architektů byla předvolána k podání vysvětlení. Jak dlouho v areálu Létající černý dům vydrží, rozhodnou jednání mezi autory projektu a ministerstvem obrany.