Brněnské vodárny a kanalizace musely kvůli havárii na přivaděči z Březové nad Svitavou změnit druh dezinfekce asi pro čtvrtinu odběratel města. Obyvatelé ale podle vodáren nemusejí mít obavy, kvalita vody je v souladu s vyhláškou ministerstva zdravotnictví.
Voda v Brně je cítit chlorem silněji než jindy. Vodárny použily kvůli havárii jinou dezinfekci
Už několik dní mohou někteří obyvatelé vnímat intenzivnější pach pitné vody. Je cítit chlorem víc než jindy. „Běžně obyvatelé dostávají vodu, která je dezinfikovaná plynným chlórem. Z důvodu havárie byli zásobeni vodou, která je dezinfikovaná oxidem chloričitým, takzvaným chlordioxidem,“ vysvětlila mluvčí společnosti Renata Hermanová.
Kvůli havárii nemohl být několik dnů napájený z prvního přivaděče z prameniště v Březové nad Svitavou například vodojem na Lesné. Místo něj tam vodárny zásoby dodávaly z úpravny v Čebíně, kam teče voda z Vírské nádrže a druhého Březovského přivaděče.
- Lesná, Černá Pole, Maloměřice, Husovice, Židenice, Obřany, Soběšice, Tuřany, Holásky, Chrlice, Komárov, Brněnské Ivanovice, části středu města a města Bílovice nad Svitavou
„Pachový vjem u citlivějších jedinců může být odlišný, ale dodávaná voda je naprosto v souladu s vyhláškou, kterou vydává ministerstvo zdravotnictví,“ ujistila mluvčí vodáren. Havárie na přivaděči vznikla v Dolní Lhotě u Blanska a podle mluvčí vodáren dochází k postupnému zprovoznění přivaděče a obnovení dodávek vody. „Předpokládáme, že k dodávce vody, na kterou jsou lidé zvyklí, dojde v průběhu tohoto pátku,“ dodala.
Problém se zapáchající vodou v Brně byl například i v roce 2007, kdy obyvatelé některých městských částí cítili plíseň. Podle vodáren byla ale tenkrát voda z hygienického hlediska v pořádku. V září 2016 naopak musely vodárny do vody přidat víc dezinfekce, protože se v ní objevily koliformní bakterie. Voda byla pitná jen po převaření.