Vinaři na Břeclavsku zkoušejí plašit špačky zeleným paprskem

Vinaři ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku testují speciální světelný laser, který má ochránit vinice před špačky. Zařízení se otáčí okolo své osy a nepřetržitě vysílá zelený paprsek, kterého se ptáci bojí. Vinaři mohou přístroj ovládat na dálku mobilním telefonem.

Laser, který zkoušejí ve Velkých Bílovicích, pomáhá v okolních zemích plašit ptáky například na letištích. „To zařízení bylo vyvinuto v Holandsku, kde se i vyrábí. Je to laserový paprsek, který nám vytváří nebo promítá zelený objekt na vinice. Špaček vnímá právě ten samotný bod, je to pro něj něco neznámého, vnímá to možná jako oko dravce a toho paprsku se bojí,“ řekl Václav Frolich ze společnosti BS vinařské potřeby.

Paprsek rotuje v nepravidelných trasách mezi jednotlivými řádky. Důležitá je i samotná zelená barva. Podle vývojářů vidí ptáci spektrum barev jinak. A přesně tento zelený odstín by je měl zastrašit nejvíc.

Novinka je to i pro ornitology

Pro ornitology je takový způsob plašení novinkou, nemohu prý proto říct, jestli může ptákům škodit. „Záleží na frekvenci a intenzitě světla. Každopádně je lepší ptáky plašit než střílet,“ řekl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Zkušenost s laserovým plašičem nemá ani předseda jihomoravské pobočky společnosti Jan Sychra. „Světlo může plašit a stresovat i jiné ptáky, což by nebylo dobré například v době hnízdění, ale na podzim ten problém není,“ podotkl.

Parametry jako vzdálenost, intenzita a přesná trajektorie paprsku nastavuje vinař na mobilním telefonu. „Velkou předností tohoto plašiče je to, že nevydává žádný zvuk, je tichý, pokrývá velkou plochu, je šetrný k životnímu prostředí a v našem případě je napájen solárními panely,“ popsal Frolich.

Špačci jsou chytří, nedají se snadno obelstít

„Není jednoduché řešení, které by fungovalo. Špačci jsou to chytrá zvířata, když zjistí, že se jim nic nestane, tak se plašiče přestanou bát,“ upozornil Zděněk Vermouzek. Vinaři plašení laserem vidí nadějně.

„Poslední informaci, co mám, tak je z Polska, kde v minulém roce měli ztrátu ve vinicích na hektar až čtyřicet jedna procent, což je docela hodně. V tomto roce za použití tohoto plašiče se ztráta snížila na nějakých dvanáct procent,“ řekl Václav Frolich.

Odradit může vinaře snad jenom cena, která se včetně panelů pohybuje kolem dvou set padesáti tisíc, což je mnohonásobně víc, než by zaplatili například za plynová děla. Na hodnocení úspěšnosti nového zařízení je ale podle nich ještě brzy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 8 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 14 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 18 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 21 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 22 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...