Ve Frenštátu vychovávají skokany světové extratřídy. Sportovci však nezískali pozemky pod můstkem

Osud skokanských můstků (zdroj: ČT24)

Frenštát pod Radhoštěm nezískal v únorové aukci skokanské můstky. Koncem tohoto týdne je vydražila za dva a půl milionu korun pražská firma Tourist Invest. Nabídku podala podle zjištění České televize asi dvě minuty před ukončením příjmu obálek.

Společnost tak porazila druhého zájemce, město Frenštát pod Radhoštěm. Pozemky ale pořád ještě může za dva a půl milionu korun získat Tělovýchovná jednota Frenštát, pokud využije své předkupní právo. Potvrdil to Karol Siwek, ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. 

Pozemky, které se dražily, jsou nedílnou součástí doskočiště. Bez nich nemůže skokanský areál fungovat.

Podle zjištění ČT je částka 2,5 milionu korun, které by bylo nutné získat pro nákup části areálu, pro Tělovýchovnou jednotu příliš vysoká. Klub se už proto dříve obrátil na město Frenštát pod Radhoštěm, které ale nakonec nabídlo ve výběrovém řízení o čtvrt milionu korun méně.

Rozhodne se na schůzce vedení města a kraje

Zástupci města se v příštím týdnu setkají se zástupci kraje a budou jednat o nově vzniklé situaci. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v případě, že tělovýchovná jednota peníze nesežene, prodá pozemky stávajícímu zájemci. 

S můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm je nedílně spojeno jméno olympijského vítěze a mistra světa Jiřího Rašky. Právě jeho sportovní úspěchy spojily Beskydy se skoky na lyžích. Zdejší areál je v rámci letní přípravy sportovců v České republice nezastupitelný.

„V areálu máme čtyři můstky, mohou tady skákat i děti a skáče tady i reprezentace. Je to jeden z mála komplexních areálů v České republice,“ sdělil již dříve Roman Klíma, předseda T. J. Frenštát pod Radhoštěm.

Tělovýchovná jednota se obává toho, že nový vlastník může žádat velký nájem, a můstky by se proto musely uzavřít. „Nebo bude chtít odstranit stavbu,“ dokončil její předseda.

Skokani dosud za využívání areálu platili nájemné ve výši 20 tisíc korun ročně.

Obava o prodej pozemků pod můstky (zdroj: ČT24)
  • Frenštát p. R. a jeho okolí – Radhošťské Beskydy – patří k tradičním oblastem lyžařského sportu v České republice. Začátky organizovaného lyžování v Beskydech se datují okolo roku 1910 a jsou svázány v prvé řadě s činností Pohorské jednoty Radhošť, Klubu českých turistů, Sokola a Svazu lyžařů.
  • Prvními lyžaři byli němečtí úředníci z Moravské Ostravy vyškolení v lyžařském umění v Alpách, později – v letech 1912 až 1914 – již byly na Pustevnách pořádány nedělní kurzy pro pokročilé lyžaře. První světová válka zastavila rozvoj lyžařského sportu a nový rozmach nastal v poválečném období. V Beskydech byly budovány sjezdařské, slalomové a běžecké tratě, sáňkařská dráha a skokanské můstky.
  • V roce 1940 byla postavena sedačková lanovka z Ráztoky na Pustevny – první ve střední Evropě. Beskydy se stávaly významným lyžařským střediskem, místem konání významných lyžařských soutěží včetně mistrovství Svazu lyžařů RČS a mezinárodních závodů.
  • Nejúspěšnější lyžařskou disciplínou od konce 60. let je skok na lyžích, především zásluhou olympijského vítěze a mistra světa Jiřího Rašky. Jeho úspěchy daly impulz k projektu střediska skokanských můstků s umělou hmotou na svazích Horeček. Po jeho triumfu na X. ZOH v Grenoblu roku 1968, kde pro ČR vybojoval první zlatou medaili, byl v rekordním čase 40 dnů vybudován můstek s kritickým bodem K=42. V tomtéž roce byla zahájena stavba můstků s parametry P=72 a K=90. Všechny dle projektu Josefa Zity.
  • V letech 1969 až 1973 byl vybudován areál můstků v dnešní podobě včetně parkoviště a večerního osvětlení. Můstek K=90 byl jako první na světě této velikosti pokryt umělou hmotou.
  • Každoročně je zde pořádáno několik závodů za účasti světové špičky. Frenštátští lyžaři využívají skokanský areál především k výchově mladých skokanů. V 90. letech bylo při TJ Frenštát vytvořeno Tréninkové centrum.
  • V současnosti jsou ve skokanském areálu na Horečkách v provozu čtyři skokanské můstky K95, K45, K20, K9, které všechny prošly rekonstrukcí, včetně modernizace profilů a položení nové finské hmoty.
  • Zdroj: www.frenstatpr.cz