V Liberci se staví velký leknínový pavilon

Liberec - Unikátní pavilon vyrůstá v těchto dnech v liberecké botanické zahradě. Speciální skleník se stane domovem tří největších druhů leknínů, včetně vzácné viktorie královské. Do poslední chvíle přitom byla jeho výstavba ohrožená. Projekt za bezmála 12 milionů sice zaplatí z 85 procent Evropská unie, zadlužený Liberec neměl peníze na spoluúčast. Nakonec se podařilo ušetřit jinde a práce už jsou v plném proudu. Otevření se návštěvníci dočkají už příští rok.

Obří lekníny nemají ve stávajícím skleníku dost světla, nový pavilon bude přesně splňovat jejich nároky. Mnohem atraktivnější ale bude i pro návštěvníky. Stěny nádrží budou ze silného skla a hladina bude v úrovni pasu. „Návštěvník bude mít pocit, že stojí ve vodě mezi lekníny,“ poznamenal ředitel zahrady Miroslav Studnička. 

Skleník umožní i večerní prohlídky, protože gigantická viktorie královská, jejíž list může v přírodě dorůst až třímetrového průměru, kvete pouze v noci. „V Guinnessově knize rekordů je největší rozměr 265 centimetrů, ale troufám si tvrdit, že v tom novém skleníku ten rekord překonáme,“ doufá Studnička.

Liberecká botanická zahrada se rozrůstá (zdroj: ČT24)

Pavilon leknínů doplní skleníkový komplex postavený podle návrhu architekta Pavla Vaněčka v letech 1995 až 2000. Svým uspořádáním komplex připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje 13 různých botanických témat. Nový pavilon má téhož autora a bude ve stejném duchu, ale nižší. Bude stát samostatně v těsném sousedství expozice mokřadní flóry, ke které podle Studničky organicky patří. „Navíc se ukázalo, že jsou tu i nejlepší světelné podmínky,“ dodal ředitel.

Liberecká botanická zahrada je nejstarší svého druhu v zemi. O její otevření se v roce 1895 zasloužili členové Spolku přátel přírody. Na začátku měla hlavně zásobovat město zelení, v roce 1930 tam vyrostl první skleník a o téměř 30 let později také první mořské akvárium v zemi. Dnes nabízí botanická zahrada v devíti skleníkových pavilonech na ploše 3 000 metrů čtverečních přes 8 000 exotických rostlin a pyšní se několika unikáty, jakými je třeba pět nejstarších kamélií v Evropě, největší česká sbírka orchidejí či největší průřez zkamenělým kmenem, který se kdy našel v Česku.

Po 13 letech je nový pavilon první velkou stavbou v areálu a na dlouho zřejmě poslední. Další už Studnička neplánuje. „Už dnes je to největší skleníkový areál přístupný veřejnosti v republice. Je dvakrát větší než slavná Fata Morgana v Praze, máme největší počet bazénů a vodních ploch,“ uvedl. Ročně libereckým areálem projde na 50.000 lidí, kapacita je podle ředitele zhruba dvojnásobná. „Na návštěvnosti se podepsala v posledních letech krize, návštěvníků ubylo, lidé na to nemají,“ dodal.