V Česku se prodávají toxické výrobky

Plzeň - Rakovinotvorné, toxické i jinak nebezpečné látky včetně těch nejrizikovějších ftalátů odhalili odborníci v sortimentu supermarketů v Plzni. K laboratorní analýze poslali běžné nafukovací pomůcky pro děti, hračky pro zvířata, plastové ubrusy, podlahovou krytinu nebo zateplovací polystyren. Výsledky testů odborníky nepříjemně překvapily, toxických výrobků bylo značné množství.

Celkem třináct výrobků testovaly dvě akreditované laboratoře. Zaměřily se na obsah látek, které Evropská unie oficiálně zařadila na černou listinu těch nejnebezpečnějších. „Testovali jsme skupinu tří ftalátů a jeden zpomalovač hoření,“ vypočítává odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika a člen Rady pro chemickou bezpečnost Miroslav Šuta.

Výsledky jsou šokující. Nebezpečné látky obsahovalo osm testovaných výrobků. Obstálo jen nafukovací lehátko, rukávky a přilba pro děti a tapeta. „Čekali jsme, že v některých kontrolovaných výrobcích nebezpečné chemické látky budou přítomny, ale překvapilo nás, že je to tak velký počet,“ přiznává Martin Hyťha z organizace Děti země Plzeň.  

2 minuty
Reportáž Mirky Vildové
Zdroj: ČT24

Ftaláty nesmí být v hračkách pro děti a v kosmetice. Jinak ale není jejich použití regulováno. Vysoký obsah ftalátů odhalily laboratoře například v hračkách pro zvířata a vůbec nejhůř dopadla podlahová krytina z PVC. Nikoho asi nenapadne, že i tzv. lino, na kterém si každý den dítě hraje, může být nebezpečné. „Ve Skandinávii dělali studii a ukázalo se, že v domácnostech, kde měli PVC, podstupovaly děti mnohem vyšší riziko onemocnění astmatem či mnohem vyšší riziko alergií,“ připomíná Miroslav Šuta.  

Ftaláty navíc narušují hormonální systém a ohrožují pohlavní vývoj zvířat i lidí. „Naším cílem je přispět k tomu, aby co nejdříve došlo k nahrazení nebezpečných chemických látek,“ uzavírá Martin Hyťha.     

Testování výrobků proběhlo v rámci projektu, který finančně podpořil plzeňský Nadační fond Zelený poklad. Pod jeho záštitou se 25. června uskuteční i výstava a beseda Chemie kolem nás - pomáhá i škodí, kde bude veřejnost mimo jiné seznámena s výsledky průzkumu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
před 7 hhodinami

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Podmínka za zapálení supermarketu platí, mladík musí uhradit obří škodu

Krajský soud v Plzni pravomocně potvrdil podmínku Máriu Baigerovi, který jako osmnáctiletý v listopadu 2022 nechtěně zapálil supermarket v Chodově na Sokolovsku. Podmínka činí třicet měsíců s odkladem na tři roky. Mladík musí také podle svých možností zaplatit škodu. Ta byla na budově a zaparkovaných autech vyčíslena na více než padesát milionů korun, potvrdil pro ČT mluvčí Krajského soudu v Plzni Jakub Štverák.
před 15 hhodinami

Pražské letiště obnovilo přílety a odlety

Letiště Václava Havla v Praze krátce po 10. hodině obnovilo provoz, který muselo na zhruba pět hodin pozastavit kvůli mlze. Mluvčí Letiště Praha Denisa Hejtmánková řekla, že omezení kvůli snížené viditelnosti ovlivnilo k desáté hodině celkem 24 příletů, šest letů bylo zrušeno a všechny ranní spoje byly zpožděny.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
před 22 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
15. 4. 2025

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
15. 4. 2025
Načítání...