Unikátnímu hospici v Chrudimi hrozí zakonzervování

Chrudim - Těsně před dokončením nového hospice pro nemocné a staré lidi v Chrudimi hrozí celé stavbě zakonzervování. Zástupci občanského sdružení Smíření už přitom mají vybraný kompletní zdravotní personál, včetně sester a ošetřovatelů. Sdružení, které s budováním domova začalo před šesti lety, potřebuje na jeho dokončení ještě dvacet milionů. Ministerstvo zdravotnictví ale dotaci zamítlo a peníze nemá ani Pardubický kraj. Spolu s občanským sdružením se proto se žádostí o příspěvky obrátil na města a obce. Všichni stále věří, že hospic za téměř 90 milionů korun přijme první klienty už letos v říjnu.

Hospic pro staré a vážně nemocné lidi i pro jejich nejbližší má být jediným zařízením svého druhu v Pardubickém kraji. „My jsme ho postavili s cílem, aby vznikla nemocnice pro důstojný závěr života pro nemocné i pro jejich rodiny,“ řekla ČT Marie Blažková z občanské sdružení Smíření. Podle starosty Chrudimi Jana Čechlovského (ODS) je pro lidi, kteří se dostanou do poslední fáze života, takové zařízení klíčové.

Na stavbu se podařilo získat jedenáct milionů korun z veřejných sbírek, třicet milionů od kraje a po pěti milionech od Pardubic a Chrudimi. Zástupci občanského sdružení dále spoléhali na pomoc od státu. Po desetimilionové dotaci žádali ještě o dvacet milionů na dokončení celého projektu. Ministerstvo už ale nevyhovělo. „Oni nejsou povinni se nám zpovídat, protože jde o nesystémovou dotaci. Přišel nám prostě dopis, že peníze na hospic tam pro nás nejsou,“ komentovala stanovisko ministerstva Blažková.

2 minuty
Reportáž Michala Klokočníka
Zdroj: ČT24

Pardubický kraj se spolu s občanským sdružením obrátil se žádostí o příspěvky na města a obce. Některé už pomoc přislíbily. Pokud se peníze sehnat nepodaří, bude se muset podle správce chrudimského hospice Jiřího Císaře stavba zakonzervovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Minimálně jedna žena je zraněná těžce. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Střelec je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě byl policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 13 mminutami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Jímka měla podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových kejdy. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, kejda však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá i znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl několik aut a nemovitost ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 28 mminutami

Soud začal řešit machinace s byty v Havířově. Všichni obžalovaní se přiznali

Okresní soud v Havířově se začal zabývat případem machinací při zadávání veřejných zakázek kvůli opravám městských bytů v Havířově na Karvinsku. Všech sedm obžalovaných se před soudem přiznalo. Uznali vinu a souhlasili s tresty navrženými státním zástupcem. Hrozí jim převážně ty podmíněné. Výjimkou je bývalý vedoucí provozně investičního odboru Městské realitní agentury (MRA) Havířov Marek Klimša. Pro něj žalobce požaduje sedmiletý nepodmíněný trest.
před 1 hhodinou

Rytina koně stará 15 tisíc let. Moravští archeologové ukázali unikátní nález

Vědci objevili v jeskyni Švédův stůl v Moravském krasu rytinu starou zhruba 15 tisíc let, tedy z konce poslední doby ledové. Nález dle nich představuje mimořádný doklad takzvaného magdalénského umění a je důkazem dosud nenalezeného jeskynního umění v Česku. Naznačuje také, že tento druh jeskynního umění nebyl výsadou jen západní Evropy.
před 2 hhodinami

Nemocnice kvůli stárnutí populace zvyšují kapacity dlouhodobé péče

České nemocnice ruší kvůli stárnutí populace akutní lůžka a místo toho zvyšují kapacity následné a dlouhodobé péče. Trend podporuje i ministerstvo zdravotnictví. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Česku vloni přibylo zhruba šest set lůžek určených k doléčení, rehabilitaci nebo dožití. Dalších čtyři sta pojišťovna nasmlouvala. Současně zrušila téměř dva tisíce nevyužívaných míst pro pacienty s akutními problémy.
před 8 hhodinami

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
včeraAktualizovánovčera v 12:45

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026
Načítání...