Tvrz Hradenín se dočká oprav, kraj ji nakonec koupí

Kolín - Gotická tvrz v Hradeníně na Kolínsku, která patří mezi ohrožené památky, se už brzy dočká opravy. Středočeský kraj ji chce za necelé tři miliony odkoupit od soukromníků. Už také vyčlenil dalších 6 milionů na její záchranu. Památkáři rozhodnutí vítají, opozice na krajském úřadě to ale označuje za zbytečné plýtvání.

Koupi hradenínské tvrze navrhoval středočeský hejtman David Rath (ČSSD) na zastupitelstvu už před časem. Poprvé ale jeho návrh na záchranu památky neprošel. Po tři čtvrtě roce to zkusil znovu, tentokrát už hlasování dopadlo podle jeho představ. „Pochybující zastupitelé osobně navštívili tvrz, byli tam provedeni znalci,“ řekl Rath. Komunisté, kteří dřív měli se záměrem problém, změnili názor. „Po několika vyjádřeních různých odborníků, že památka je významná a částka na její zajištění není vysoká, jsme na to přistoupili,“ potvrdil předseda majetkové komise kraje Pavel Hubený (KSČM).

Opozice ale rozhodnutí zastupitelů kritizuje. V době, kdy kraji chybí peníze v rozpočtu, to považuje za plýtvání. „Rekonstrukce i provoz bude stát peníze a krajský rozpočet je v dezolátním stavu,“ poznamenala zastupitelka Dagmar Nohýnková (ODS).

Reportáž Lucie Komňacké (zdroj: ČT24)

Na kompletní rekonstrukci bude sice potřeba až 50 milionů, v první fázi ale bude stačit vyčlenit z krajského rozpočtu milionů devět. Ve věži gotické tvrze bude expozice o středověkém venkově, z přilehlé stodoly by se pak měl stát depozitář Regionálního muzea v Kolíně. „Získání hradenínské tvrze v budoucnu pomůže vyřešit kritickou situaci našeho muzea,“ myslí si jeho ředitel Vladimír Rišlink. Depozitáře kolínského muzea jsou roztroušené v devíti budovách, obrazy, sochy i knihy trpí v nevyhovujících podmínkách. Desítky milionů na zřízení moderně vybaveného depozitáře chce vedení Regionálního muzea žádat v budoucnu například z norských fondů.