Třímiliardová restituce se musí přezkoumat, rozhodl krajský soud

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové se postaral o zvrat v případě restitucí rozsáhlého majetku na Turnovsku, který patří dědičce po Karlu Desfoursovi-Walderode. Zrušil totiž dva roky starý vydávací rozsudek semilského okresního soudu, ten teď musí přezkoumat, zda byly splněny všechny podmínky restituce. Podle advokáta dědičky rodu Walderode Johanny Kammerlanderové za tím stojí pouze chyby v seznamu zhruba třímiliardového majetku.

„Kauza se týká restituce panství Hrubý Rohozec. To znamená zámku, doprovodných staveb a pozemků,“ uvedl pro Českou televizi soudce hradeckého krajského soudu Pavel Kumprecht. Důvody zrušení rozsudku hodlá soud zveřejnit až příští týden. Podle advokáta dědičky Romana Heyduka semilský soud jen špatně sepsal parcely a budovy, což brzy napraví. „To zrušení rozhodnutí neznamená prohru. Budeme bojovat dál,“ prohlásil. 

Karl des Fours Walderode ztratil panství na Semilsku, Jablonecku a Liberecku po druhé světové válce jako Němec na základě Benešových dekretů. Jeho dědička Kammerlanderová se domáhá vrácení majetku už zhruba dvě desítky let. Semilský soud uznal 1. července 2011 její nárok na rozsáhlý majetek na Turnovsku, ale krajský soud nyní rozhodl, že okresní soud musí znovu přezkoumat, zda byly splněny všechny restituční podmínky.

Hrubý Rohozec dál státním zámkem (zdroj: ČT24)