Tramvaj má na přechodu vždy přednost, upozorňuje kampaň

Praha – V hlavním městě se už popáté koná informační kampaň Není cesty zpět - upozorňuje na riziko srážky chodců s tramvají. Jsou to právě chodci, kdo téměř vždy střet zaviní. Loni řešili policisté jen v hlavním městě 72 takových dopravních nehod. Akce je zaměřená hlavně na děti, pro které je připravená speciální tramvaj s fotografiemi a přednáškami.

Nepozornost je většinou hlavním důvodem srážek tramvají s lidmi. Ti se při přecházení vozovky často nesoustředí a i díky modernějším a méně hlučným kolejím jednoduše blížící se soupravy neslyší. Často také špatně odhadnou jejich rychlost. Jen v loňském roce následky srážky tramvaje s chodcem nepřežily čtyři osoby. „Byť ale číslo 72 vypadá děsivě, od roku 2007 je to druhé nejnižší číslo všech střetů tramvají s chodci,“ konstatovala krajská koordinátorka preventivní činnosti Zuzana Pidrmanová.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že tramvaj jako kolejové vozidlo má v dopravním provozu vždycky přednost, a to i na přechodu pro chodce, kde ostatní vozidla musí chodci umožnit bezpečné přecházení. „Kromě křižovatek, které jsou řízeny světelně, musí chodec vždycky umožnit projetí tramvaje, aniž by vstoupil do její dráhy,“ upozornila Pidrmanová.

Lidé stále zapomínají, že chodec nemá přednost před tramvají

Chodci často při přecházení silnice neberou v potaz, že tramvaj je kolejové vozidlo, které nemá volant a nemůže z cesty uhnout. „Neuvědomí si, že má dlouhou brzdnou dráhu, protože souprava tramvaje váží desítky tun. Brzdná dráha při obsazenosti lidmi je samozřejmě o několik desítek metrů delší než u běžného vozidla,“ podotkla Pidrmanová.

  • Technický ředitel DPP Jan Šurovský: „K zabránění kolize s jiným vozidlem nebo s chodcem má řidič tramvaje jedinou možnost – včas tramvaj zastavit. Brzdná dráha nezatížené tramvaje T3 z 50 km/h činí 56 m. Osobní vůz stejnou rychlost ubrzdí na 28 metrech, a navíc se může na rozdíl od tramvaje překážce vyhnout.“ 

Preventivní kampaň, konaná ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie hl. m. Prahy, si tak klade za cíl upozornit chodce, a zejména školáky, na rizikové chování v silničním provozu s ohledem na provoz tramvají. Speciální tramvaj bude také vyzdobena plakáty se zebrou, která radí chodcům v otázce bezpečnosti silničního provozu. Od pondělí 28. dubna je na bezpečnost chodců upozorňováno hlášením v tramvajových vozech na vybraných zastávkách, a to po dobu jednoho měsíce.

Nahrávám video
Pozor tramvaj!
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S Velikonocemi policie tradičně posiluje hlídky, nechybí ani v ulicích

V tuzemsku aktuálně platí zvýšená bezpečnostní opatření. Policie ve větší míře hlídá takzvané měkké cíle – tedy sportovní, kulturní a společenské akce, letiště nebo náboženské objekty. Sbor denně nasazuje po celé republice přes tisíc lidí – včetně hlídek s balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi. A důslednější kontroly probíhají i na silnicích kvůli Velikonocím.
před 14 hhodinami

Nová výstava ukazuje neuskutečněné vize pro Zlín

Projekty, které měly vzniknout ve Zlíně před vypuknutím druhé světové války, představuje výstava Neuskutečněné vize firmy Baťa v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Mezi exponáty jsou například plány na nový dopravní terminál nebo podobu náměstí Práce. Návrhy významných architektů si lidé mohou prohlédnout do 19. dubna. Výstava je součástí akcí připomínajících ve spolupráci s UNESCO 150 let od narození Tomáše Bati.
před 18 hhodinami

Srážka vlaku s člověkem na Pardubicku omezila provoz na koridoru na Moravu

Na železničním koridoru mezi Prahou a Moravou přerušila v pátek odpoledne provoz srážka vlaku s člověkem, který na místě zemřel. Nehoda na více než hodinu zcela zastavila provoz v úseku Pardubice hlavní nádraží – Přelouč, ve 14:10 byl obnoven po jedné ze dvou kolejí. Zhruba v 15:10 byl provoz opět bez omezení, sdělil mluvčí Správy železnic Martin Kavka. Nehoda se stala krátce před 13. hodinou.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Na jindřichohradecké úzkokolejce vyjely po několika letech pravidelné vlaky

Jindřichohradecká úzkokolejka v pátek zahájila pravidelný turistický provoz. První vlak vyjel z nádraží v Jindřichově Hradci směrem na Obrataň na Vysočině v 9:11 a další spoj o několik minut později zamířil do Nové Bystřice. Pravidelný provoz se na této dráze zastavil na podzim 2022 kvůli insolvenci předchozího majitele. O obnovení se postarala společnost Gepard Express.
před 22 hhodinami

Nabíječek elektromobilů přibývá, roste i zájem o ojetiny

Dobíjecí infrastruktura pro elektromobily se loni rozšířila o stovky nových stanic. Zvyšuje se také podíl výkonnějších ultrarychlých stojanů. V Česku je nyní přes tři tisíce dobíjecích stanic pro elektroauta. Provozovatelé evidují meziroční nárůst odběrů i počtu dobíjení o vysoké desítky procent. Zvyšuje se i počet elektrovozů na českých silnicích. Zájemce o ně láká jak jejich kvalita i cena. V neposlední řadě pak i nestálá situace na trhu s pohonnými hmotami.
včera v 08:00

Velikonoční opravy omezily pražské metro na části linky C i tramvaje u Anděla

Kvůli opravě trati je přes prodloužený velikonoční víkend přerušený provoz metra na lince C, od pátku do pondělí nejede metro mezi stanicemi Pražského povstání a Chodov. Rekonstrukce omezí přes sváteční dny také provoz tramvají mezi Palackého náměstím a Andělem. Už od čtvrtka, kdy ve školách začaly velikonoční prázdniny, jezdí tramvaje a autobusy v hlavním městě v delších intervalech.
včera v 07:43

Zakladatel obuvnického impéria a vizionář Tomáš Baťa se narodil před 150 lety

Tomáš Baťa vstoupil do historie jako zakladatel obuvnického impéria, které dalece přerostlo hranice Československa a funguje dodnes. Největšího rozmachu podniku se sídlem ve Zlíně se ovšem nedožil – zahynul v 56 letech v červenci 1932 při leteckém neštěstí v Otrokovicích, když se chystal na obchodní cestu do Curychu. Vedení firmy pak převzal jeho poloviční bratr Jan Antonín Baťa. Odborníci i obdivovatelé baťovského podnikatelského zázraku se dodnes přou o to, který ze sourozenců byl úspěšnější. Tomáš Baťa se narodil před 150 lety, 3. dubna 1876, ve Zlíně.
včera v 06:59

GIBS obvinil dvacet policistů z dálničního oddělení Domašov

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 20 policistů z dálničního oddělení v Domašově na Brněnsku, a to pro podezření ze zneužití pravomoci a část i z přijímání úplatků, napsal ve čtvrtek Deník.cz. Obviněným hrozí několikaleté tresty. Případ je z roku 2022.
2. 4. 2026Aktualizováno2. 4. 2026
Načítání...