Studenti Rašínovy vysoké školy si mají další studium zajistit sami

Brno – Vedení soukromé Rašínovy vysoké školy dnes studentům magisterského programu oficiálně oznámilo, že si mají náhradní studium zajistit sami. Škola se i přesto ještě pokusí vyjednat přestup, tentokrát s Podnikatelskou fakultou VUT. Studenti se měli původně přesunout na Masarykovu univerzitu, ta je ale ve čtvrtek oficiálně odmítla převzít. Od 1. prosince tak přišli o svá studentská práva a výhody.

Rašínova škola v lednu přišla o akreditaci pro magisterský program a do konce listopadu měla za povinnost svým studentům zajistit náhradní výuku. „Musíme se přihlásit na úřad práce, budeme muset odvádět sociální a zdravotní pojištění, někteří z nás přijdou o sirotčí důchody, které jim plynou ze statutu studenta,“ řekla jedna ze studentek, která si nepřála zveřejnit svoje jméno. 

Někteří studenti si dnes ze školy odnesli potvrzení o ukončení studia a budou se snažit zajistit si místo na jiné vysoké škole sami, jiní zamířili na úřad práce. „Řekli nám to, co vždycky, žádné řešení ještě není, prostě to zase oddalují,“ uvedla dnes jedna ze studentek. Vedení školy studentům slíbilo, že se jim pokusí vyjednat místa na další škole, tentokrát na Podnikatelské fakultě VUT. „Zatím to nebudu nijak řešit. Stále nám dávají nějaké naděje, ale moc tomu nevěřím. Upřímně, nevím, co mám dělat,“ povzdechla si studentka.

Studenti by měli zažalovat stát, že něco takového připustil

„Já, pokud bych byl studentem, šel bych se přihlásit na úřad práce a poté bych se připojil jako osoba zúčastněná na řízení, které probíhá proti ministerstvu školství. Po státu bych požadoval náhradu škody za to, že tento stav vůbec připustil,“ uvedl právník Rašínovy vysoké školy Radek Ondruš. Odvolává se především na to, že podmínky ve škole i sbor vyučujících jsou stále stejné jako v době, kdy ministerstvo škole udělilo akreditaci.

Snahy školy bránit se podle něj navíc váznou na ministerstvu. „Žádost o přezkum už dávno leží na stole ministrovi školství a do dneška o tom nerozhodl. Třicetidenní lhůta ze zákona dávno skončila. Na stole teď bude mít odvolání, kde opakovaně žádáme, aby studentům bylo umožněno aspoň dostudovat,“ dodal Ondruš. 

Problémy Rašínovy vysoké školy

Brněnská soukromá škola se dostala do problémů po kontrole, kterou v květnu 2010 provedla Akreditační komise. Kontrola odhalila, že jeden z magisterských programů nesplňuje základní nároky pro tento typ studia. Studenti prezenčního studia například měli výuku jen jeden den v týdnu. Ve škole, která funguje od roku 2002, navíc vyučovali jen čtyři místo povinných 15 profesorů nebo docentů. Už před rokem komise upozornila na nízkou úroveň bakalářských a diplomových prací. Česká televize před časem odhalila, že náměstkyně brněnského primátora Jana Bohuňovská (ODS) obhájila na této škole diplomovou práci, která nesplňuje formální požadavky.

V červenci 2010 ministerstvo školství zahájilo se školou správní řízení. Letos v lednu byla škole odebrána akreditace na jeden magisterský program. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoZákon proti týrání zvířat se sice zpřísnil, dokazování je ale komplikované

Už roky říkají někteří lidé z Chvalkovic na Dačicku, že jsou svědky kopání do psa a bití dalších domácích zvířat u jednoho ze sousedů. Jedna žena natočila i video, postih dotčeného ale i tak zůstává nejistý. Místní opakovaně upozorňovali úřady, policii i veterinární správu, chybělo ale víc důkazů. Z téměř sedmi tisíc kontrol předala loni veterinární správa policii jen 22 případů, u kterých si byla jistá důkazy. Podnětů přitom přibývá. Sami se ale můžou dostat do potíží. Současný zákon na ochranu zvířat proti týrání definuje týrání jako jednání, které zvířeti způsobuje bolest, utrpení či poškození zdraví. Stanovuje pokuty i tresty pro pachatele. V praxi je ale dokazování komplikované.
před 5 hhodinami

Pomník v Lidicích potřebuje opravu, chybí ale peníze

Dominantou Památníku Lidice je už více než čtvrtstoletí sousoší dětí, které byly v souvislosti s vyhlazením Lidic nacisty zavražděny. Pomník je ale výrazně poničen vlivem počasí, sochy už dávno nevypadají tak, jak by měly. Potřeboval by rozsáhlou restaurátorskou péči, na tu ale památník nemá peníze.
před 16 hhodinami

VideoŘidiče čeká léto plné uzavírek. V Česku se staví a opravují stovky kilometrů silnic

V Česku se aktuálně staví a opravují stovky kilometrů dálnic, silnic i železnic. Rozsáhlé práce ale výrazně dopadají na provoz a řidiči se musí potýkat s kolonami, semafory i objížďkami na řadě hlavních tahů. Omezení komplikují dopravu například u rozestavěné D6, na křížení dálnic D1 a D2 v Brně, u budoucí D35 nebo na trase k polské hranici, kde vzniká poslední úsek D11. Další práce začnou během prázdnin, kdy se opravy na silnicích tradičně soustředí nejvíc.
před 16 hhodinami

Při nehodě a požáru dvou kamionů na D2 u Brna zemřeli oba řidiči. Provoz je částečně obnoven

Dva řidiči zemřeli v sobotu brzy ráno při nehodě a požáru dvou kamionů na 11. kilometru dálnice D2 před Brnem. Havárie se stala v místě zúžení. Policie krátce před 16:30 oznámila částečné obnovení provozu. Průjezdný je v místě aktuálně jeden pruh pro každý směr.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Liberální aliance nezávislých občanů, ČSNS, Strana soukromníků ČR

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 13. června přijali Šimon Hlinovský (Liberální aliance nezávislých občanů), Michal Klusáček (Česká strana národně sociální) a Ladislav Linek (Strana soukromníků České republiky). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 22 hhodinami

Lidé si připomněli 84. výročí vyhlazení obce Lidice

Lidé si připomněli 84 let od vyhlazení obce Lidice nacisty. Tradičního kladení květinových darů na hrob lidických mužů se zúčastnilo i několik přeživších dětí z Lidic a desítky představitelů institucí, organizací a spolků, mimo jiné i ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nacisté vesnici přepadli po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, ačkoli obec neměla s činem nic společného. Dne 10. června 1942 zastřelili 173 mužů, ženy odvezli do koncentračních táborů a většinu dětí zavraždili, nebo odvlekli na poněmčení.
včera v 10:01

Finský program proti šikaně pomáhá na více než stovce českých škol, připojí se další

Sto jedenáct českých škol už bojuje proti šikaně pomocí finského programu KiVa. Letos se k nim přidají přes dvě desítky dalších, uvedla organizace Schola Empirica, která KiVu v Česku koordinuje. Školy si od programu slibují zlepšení atmosféry i vztahů ve třídě mezi žáky. Finská metoda stojí na třech pilířích – prevenci, intervenci a monitorování. Rozšířila se už do téměř třiceti zemí světa.
včera v 10:00

Strážnický modrotisk slaví 120 let. Ohrožují ho ale levné kopie

Strážnická modrotisková dílna letos oslaví 120 let od svého založení. Současně však bojovala o přežití kvůli levným napodobeninám tradičního modrotisku. Na její záchranu přispěli lidé ve veřejné sbírce téměř 700 tisíc korun. Část vybraných peněz chce dílna využít také na osvětu, aby zákazníci dokázali odlišit originál od padělku.
včera v 08:30
Načítání...