Spolana propustí asi pět set lidí

Neratovická společnost Spolana zahájila restrukturalizaci stávající výroby. V první polovině roku ukončí produkci PVC a kaprolaktamu, změny se dotknou i stávající organizační struktury. Podnik kvůli tomu propustí zhruba pět set zaměstnanců. Po restrukturalizaci zbude ve Spolaně kolem sto padesáti zaměstnanců. Zachována zůstane výroba kyseliny sírové. Důvodem restrukturalizace jsou dlouhodobé ztráty v hospodaření podniku.

Společnost uvedla, že všem zaměstnancům, jejichž místo bude bez náhrady zrušeno, nabídne ukončení pracovního poměru dohodou s odstupným nad rámec zákonných povinností a podmínek určených kolektivní smlouvou. Výška odstupného přitom bude reflektovat délku pracovního poměru jednotlivých zaměstnanců. Firma avizovala také pomoc odcházejícím zaměstnancům s hledáním nové práce.

Část produkce není konkurenceschopná

„Petrochemický segment prochází zásadní transformací. V posledních letech ji bohužel na evropském trhu provází i dlouhodobý útlum bez výhledu na oživení ve střednědobém horizontu. A protože výrobní kapacity Spolany jsou v evropském měřítku spíše menší, část naší současné produkce již není konkurenceschopná, a tedy udržitelná,“ řekl jednatel Spolany Piotr Kearney.

„Po zralé úvaze jsme se rozhodli dosavadní segmenty našeho podnikání postupně opustit a připravit Spolanu na nové formy podnikání, například v moderní a žádané oblasti dekarbonizace průmyslu,“ dodal Kearney.

Pokles poptávky a vyšší výrobní náklady

Spolana upozornila, že hospodaření firmy v posledních letech negativně ovlivňuje dlouhodobý pokles poptávky po petrochemických produktech, zejména kaprolaktamu. Konkurenceschopnost odvětví podle podniku snižují také vyšší výrobní náklady, které jsou v Evropě vyšší ve srovnání s producenty v USA a na Středním východě. Situaci navíc podle firmy komplikuje skutečnost, že kapacity Spolany patří v Evropě k těm menším.

„To vše se negativně promítá do hospodaření naší společnosti, které je dlouhodobě značně ztrátové i přes to, že jsme se v poslední době zaměřili na produkci výrobků s vyšší přidanou hodnotou a marží,“ doplnil Kearney.

Zachována tak zůstane výroba kyseliny sírové, u níž podnik před více než rokem zahájil modernizaci provozu s cílem zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti produkce. Celkem tříleté práce, které mají snížit i spotřebu elektrické energie a zemního plynu, budou pokračovat a celkově vyjdou na jednu miliardu korun. Spolana potvrdila také pokračování projektu protipovodňové ochrany Neratovic, zachován bude provoz podnikové čistírny odpadních vod tak, aby byly čištěny z areálu i z okolních obcí.

Lidé budou muset hledat práci mimo město

Lidé, kterých se dotkne chystané propouštění z neratovické společnosti Spolana, si budou muset hledat práci zřejmě mimo město. „Město je nyní v kontaktu s vedením Spolany a bude své občany o celé situaci informovat. Každé hromadné propouštění je nešťastné a nevítané. Jeden z problémů, kterému město bude muset pravděpodobně čelit, že si bude muset pět set lidí hledat práci jinde, mimo město, pravděpodobně v Praze,“ řekl Jakub Duchoslav z neratovického městského úřadu. Podotkl, že už nyní zhruba pět tisíc lidí z Neratovic dojíždí za prací mimo město a další stovky lidí se mohou podepsat na kvalitě hromadné dopravy.

Vedení města poukázalo i na to, že Spolana byla jediným výrobcem kaprolaktamu v Čechách a pravidelně se umisťuje na prvním místě jako největší znečišťovatel. „Ukončení této výroby může vést ke zlepšení situace,“ dodal Duchoslav. Skutečné zlepšení životního prostředí však podle něj ukáže až čas.

Úřad práce je připraven pomoci

Úřad práce zatím od společnosti oznámení o propouštění neobdržel, propuštěným je připraven pomoci. „Až budeme situaci řešit, musíme v prvé řadě zjistit, jaké profese dotčení zaměstnanci vykonávali, dále jaké mají vzdělání, zkušenosti a také očekávání co se týká jejich budoucího uplatnění. A pak s nimi budeme individuálně ty možnosti probírat, můžeme jim nabídnout různé kurzy či rekvalifikace,“ uvedlo tiskové oddělení úřadu. Lidem může nabídnout také zapojení do programu Outplacement II, který podporuje pracovní místa u dalších zaměstnavatelů, kde propuštění najdou uplatnění. „Obdobně postupujeme při řešení situace v Liberty Ostrava a v jiných případech,“ doplnil úřad.

Spolana, která od roku 2016 patří do skupiny Orlen, vyrábí chemikálie, jako jsou kyselina sírová, kyselina chlorovodíková, oleum a jiné. Dosud byla také jediným výrobcem PVC a kaprolaktamu v České republice. Kaprolaktam je základní surovinou například pro výrobu polyamidových vláken, která se používají třeba při výrobě sportovního oblečení a sportovních potřeb.

Loni podle výroční zprávy hospodařila se ztrátou přes 1,33 miliardy korun. Předloni firma byla v zisku 10,8 milionu korun. Výnosy společnosti loni meziročně klesly z téměř 7,7 miliardy Kč na 2,4 miliardy Kč.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nové Heřminovy hlasují po letech znovu o přehradě

Obyvatelé obce Nové Heřminovy na Bruntálsku po sedmnácti letech znovu v referendu rozhodují o stavbě protipovodňové přehrady, která má zatopit část území obce. Zájem o hlasování byl v sobotu dopoledne velký. Současná starostka Michaela Hermanová (Občané pro rozvoj obce) věří, že rozhodnutí bude ve prospěch přehrady. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
13:17Aktualizovánopřed 3 mminutami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze vyšel Pochod pro život, akce má podle pořádající organizace Hnutí pro život zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Odpůrci pochodu se sešli na Jungmannově náměstí a následně někteří z nich zablokovali jeho trasu. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
před 2 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 3 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 11 hhodinami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 21 hhodinami
Načítání...