Státní podnik Lesy České republiky nesmí úmyslně těžit na téměř 600 hektarech porostů na Náchodsku. Mýtní těžbu mu zakázal soud předběžným opatřením. Území je totiž dotčené církevními restitucemi. O porosty žádá Benediktýnské opatství svatého Václava v Broumově. Soud ale zjistil, že státní podnik v těchto lesích přesto těžil.
Soud zakázal Lesům kvůli církevním restitucím těžit na Náchodsku
Les u Hlavňova na Náchodsku – lesní dělníci právě pokáceli stoletý smrk, který napadl kůrovec. K zemi by musel, i kdyby už les nebyl státní, jako dosud, ale patřil benediktýnům jako před válkou. Stejně tak druhý strom vedle s trouchnivějícím kmenem. Strom totiž zasáhl blesk a začal shora usychat.
Benediktýni žalovali, že stát v lesích, o které žádají, intenzivně těží a pozemky znehodnocuje. Hradecký krajský soud jim dal předběžným opatřením za pravdu. „Předběžné opatření znamená, že nesmí docházet k těžbě na pozemcích do data rozhodnutí katastrálního úřadu o zapsání vlastníka,“ vysvětlila mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Kateřina Podeszwová.
Mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová ale uvedla, že od roku 2013, kdy podnik obdržel žádost benediktýnů o vydání pozemků, na těchto pozemcích žádnou úmyslnou mýtní těžbu neprovádí. „V současné době tam probíhá běžná údržba lesa,“ dodala. Proti předběžnému opatření se státní podnik odvolal k vrchnímu soudu.
Benediktýni žádají na Náchodsku asi o 3000 hektarů lesa. Majetek jim stát zabavil v roce 1946 podle Benešových dekretů. V historických dokumentech jsou údaje o tom, že někteří němečtí členové řádu spolupracovali s nacisty. Na Broumovsku teď ale žádný benediktýn nežije. V Česku jich je asi dvacet.