Ve středu stanul před olomouckým krajským soudem praktický lékař Vladimír Líčeník a lékárník Luděk Konvička. Oba jsou obžalovaní z rozsáhlých podvodů s fiktivními recepty ve Valašském Meziříčí. Škoda podle žalobce dosáhla 11,5 milionu korun. Líčeník měl lidem, kteří o tom ani nevěděli, předepisovat například pleny.
Soud řeší podvody s recepty za 11,5 milionu Kč. Lidé netušili, že jim lékař předepisuje pleny
Podle obžaloby přitom zneužili osobní údaje pacientů, ke kterým se léky a zdravotní pomůcky nikdy nedostaly. Před soudem se zodpovídá také revizní lékař Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Martin Piperka, který jim prý pomáhal uniknout trestnímu stíhání.
Podle žalobce Karla Studeného se podvodů muži dopouštěli od roku 2006 do roku 2012. „Obžalovaný Líčeník vystavoval svým jménem lékařské předpisy na osoby, jejichž osobní údaje získal zejména ze své evidence pacientů, přičemž toto činil bez vědomí dotčených osob,“ uvedl žalobce.
Zapojit se měl i lékárník
Předpisy na léky a zdravotnický materiál následně předával provozovateli lékárny Konvičkovi. „Ten s vědomím, že se jedná o lékařské předpisy, k jejichž vystavení Líčeník zneužil osobní údaje osob, tyto lékařské předpisy předkládal k úhradě zdravotním pojišťovnám,“ doplnil žalobce.
Pojišťovny podle žalobce poté provedly úhradu léků a zdravotnického materiálu na bankovní účet lékárníka. Státní zástupce Studený škodu vyčíslil nejméně na 11,45 milionu korun. Léky a zdravotnický materiál nikdy pacientům předány nebyly, dodal žalobce. Líčeník a Konvička jsou obžalovaní z podvodu, revizní lékař Piperka z nadržování. Líčeník u soudu uvedl, že se ničeho protiprávního nedopustil.
Podle žalobce přitom řada lidí, na které byly vystavovány recepty, jeho pacienty ani nebyli. „U některých lidí si to nedokážu vysvětlit,“ přiznal lékař. Stejně tak nedokázal vysvětlit rozhořčené reakce pacientů, kteří se ohradili proti vystavení inkontinenčních plen, které prý vůbec nepoužívají.
Svou vinu popřel také provozovatel lékárny. „S obžalobou zásadně nesouhlasím,“ uvedl Konvička. Popřel, že by měl s praktickým lékařem vzájemnou dohodu. Jako lékárník prý nemůže rozeznat, zda byly recepty vystaveny bez vědomí osob. Odmítl také, že by někdy předával lékaři Líčeníkovi nějaké peníze. Vinu odmítá i revizní lékař Piperka, s kauzou prý nemá nic společného. Líčeník byl jeho spolužák, o trestním oznámení prý při revizi nevěděl.
„Je to jeden z nejčestnějších lidí, které jsem kdy poznal,“ uvedl Piperka. Odmítl, že by mu radil, jak předejít stíhání.
Obžalovaní svou obhajobu staví také na tom, že nemohou vycházet ze zabavené zdravotnické dokumentace, policisté ji totiž údajně po domovní prohlídce ztratili. Podle Líčeníkova obhájce bylo kvůli tomu vedeno kárné řízení a policisté byli potrestáni. Soudce Eduard Ondrášek měl případ naplánován na tři dny, páteční jednání nakonec odložil.
- Před třemi lety potvrdil Nejvyšší soud (NS) pražské lékařce Daně Řežábové trest 6,5 roku vězení za rozsáhlý podvod s recepty. Podle pravomocného rozsudku zneužila osobní údaje asi 500 pacientů, vystavila na jejich jména recepty a sama v lékárnách vyzvedávala léky. Zdravotním pojišťovnám způsobila škodu téměř 13 milionů korun.
- Trestné činnosti se lékařka podle rozsudku dopouštěla v letech 2004 až 2006 jako zaměstnankyně jedné z menších pražských nemocnic. Nikdy se nepodařilo zjistit, co s mnoha baleními léků dělala.
- Léky se nedaly využít pro výrobu drog ani dále prodat. Policie zvažovala například možnost, že skončily v zahraničí. Řežábová tvrdila, že léky brala do své ordinace, aby si je pacienti nemuseli sami vyzvedávat.