Soud potrestal proplácení fiktivních faktur. Peníze dostal i vedoucí kanceláře primátora Pardubic

3 minuty
Události v regionech: Vedoucí kanceláře pardubického primátora předkládal městské organizaci fiktivní faktury
Zdroj: ČT24

Vedoucí kanceláře pardubického primátora Radim Jelínek (ANO) podle soudu v minulosti předkládal fiktivní faktury a získal tak téměř 40 tisíc korun. Jelínek nebyl před soudem jako obžalovaný, případ se týkal manažerů kulturního centra Pardubice. Radim Jelínek tvrdí, že práci odvedl a primátor dal najevo, že věří v jeho nevinu.

Krajský soud potvrdil verdikt nad bývalými manažery pardubického kulturního centra Romanou Vojířovou a Michalem Straškem za to, že propláceli smyšlené práce. Mezi fakturami, které byly podle soudu fiktivní, jsou i ty od Radima Jelínka za údajné moderování akcí.

„Radim Jelínek žádnou kulturní akci, na kterou faktury vystavil, ve skutečnosti nemoderoval a ani neprovedl jinou činnost ve prospěch kulturního centra Pardubice,“ prohlásila soudkyně okresního soudu při prvním projednávání.

Sám Radim Jelínek ale tvrdí, že tomu tak nebylo. Přiznal sice, že nedělal to, co fakturoval, ale jinou práci prý pro kulturní centrum vykonal. „Já jsem dostal zaplaceno za práci, kterou jsem odvedl, byť v předmětu fakturace byla uvedena práce jiná a tu konkrétní jsem neudělal,“ řekl.

Dnes je Radim Jelínek vedoucím kanceláře primátora Pardubic a také tiskovým mluvčím magistrátu. Přestože figuruje v případu, ve kterém městská organizace přišla více než o milion korun, pro primátora pracuje stále. Primátor Martin Charvát (ANO) je přesvědčen, že se to nezmění. „Soudkyně vyzvala, aby toto bylo došetřeno, takže pan Jelínek je připraven se obhájit,“ uvedl. O Jelínkově odvolání by uvažoval jen v případě, že se vedoucí kanceláře zcela neobhájí.

Charvátův vedoucí kanceláře je přesvědčen, že se obhájit dokáže, ačkoli přiznal, že nemá všechny doklady. „Protože se jedná o spolupráci před šesti lety, tak mohu dokladovat patnáct až dvacet procent,“ uvedl.

Primátor ovšem musí čelit kritice jak z opozičních lavic, tak i z koaličních stran. Opoziční zastupitelka a bývalá primátorka Štěpánka Fraňková (SPP) řekla, že by „osobně pana Jelínka vyzvala k odchodu“. Podle předsedy pardubické ČSSD Leoše Maliny by měl Radim Jelínek z funkce odejít „až do vyřešení a ukončení celého případu“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
15:10Aktualizovánopřed 25 mminutami

Stanice metra C Pankrác se otevře 19. prosince

Stanice pražského metra C Pankrác se po zhruba jedenáctiměsíční rekonstrukci otevře pro cestující v pátek 19. prosince ve 14:00. Uvedl to v pátek dopravní podnik a primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj bude stanice, kterou kvůli opravám vlaky od 6. ledna letošního roku jen projíždí, otevřena oproti původnímu harmonogramu o sedmnáct dní dříve. Naopak otevření stanice metra B Českomoravská se opozdí.
před 1 hhodinou

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
12:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 6 hhodinami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 7 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 9 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 10 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
včera v 17:20
Načítání...