Sobotku podpořila i moravskoslezská ČSSD. Kromě Jihočeského má všechny kraje

Moravskoslezská ČSSD navrhla na předsedu strany Sobotku (zdroj: ČT24)

Moravskoslezská ČSSD navrhla na předsedu strany Bohuslava Sobotku. Premiér a současný šéf sociální demokracie tak má před březnovým sjezdem nominaci ze všech krajů kromě Jihočeského. Hlasování o nominaci na prvního místopředsedu dopadlo nerozhodně, dosavadní statutární místopředseda Milan Chovanec stejně jako Sobotkův kritik Jeroným Tejc dostali shodně 65 hlasů. Rozhodne stranický sjezd, který začíná za měsíc.

„Děkuji za jasnou podporu krajské konference ČSSD v Moravskoslezském kraji. Čeká nás velká bitva za udržení sociálního i demokratického státu,“ uvedl na twitteru Sobotka, který dostal 91 ze 104 hlasů. 

Členové moravskoslezské krajské konference, kterou skončila série krajských nominačních zasedání, hlasovali také o nominacích na řadové místopředsedy sociální demokracie.

Získali je ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, pro kterého hlasovali všichni přítomní delegáti, tedy 104 lidí. Navržen byl také volební manažer strany Jan Birke, pražský politik Petr Dolínek, náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Zeman: Znovuzvolení Sobotky jisté není

Premiér získal nominaci ze všech regionů, kromě Jihočeského. Tam koncem ledna nedostal dostatek hlasů, Jihočeši hlasovali o nominaci v tajných volbách, jiné kraje aklamací, tedy veřejně. 

Sobotka po loňských neúspěšných krajských volbách čelil uvnitř strany kritice, na kterou reagoval i změnami ve vládě. V souboji o místo předsedy zatím nemá protikandidáta. Jeho oponent Tejc již dříve uvedl, že do čela strany kandidovat nehodlá. Kromě Moravskoslezského získal Tejc nominaci na prvního místopředsedu ještě od Jihočeského kraje a také ve své domovské jihomoravské organizaci. Jinak ale má už jen jednu nominaci na řadového místopředsedu.

Prezident a někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman minulý týden uvedl, že Sobotkovo znovuzvolení předsedou ČSSD nemusí být v tajné volbě na sjezdu tak jasné, jak napovídá vysoký počet nominací z krajů. V rozhovoru pro Českou televizi řekl, že jen jihočeská krajská organizace strany hlasovala o nominaci na předsedu tajně a tam ji Sobotka nezískal.

„Jihočeská konference byla jediná, která nevolila aklamací, tedy veřejnou volbou, ale tajně. A chcete-li vědět, jak dopadne sjezd, který je založen na tajné volbě, podívejte se na výsledky Jihočechů,“ řekl. Zemanův vztah se Sobotkou není léta jednoduchý, napětí mezi nimi panuje od chvíle, kdy část ČSSD v roce 2003 Zemana nepodpořila v parlamentní volbě prezidenta.

Konferenci zbrzdily spory v ostravské ČSSD

Moravskoslezská ČSSD měla původně pořádat krajskou konferenci v polovině ledna, krajský výbor ji však odložil na únor. Důvodem byly hlavně spory v ostravské ČSSD a rozhodnutí ústřední kontrolní komise i vedení strany, které zrušilo listopadové odvolání předsedy ostravské ČSSD Lumíra Palyzy.

Ostravští sociální demokraté v noci na středu ale Palyzu znovu odvolali, navíc i některé další členy okresního výkonného výboru a okresní kontrolní komise. Novou předsedkyní ostravské ČSSD byla zvolena Jana Vajdíková. Účastníci okresní konference ve středu rovněž schválili návrh na odvolání krajského předsedy ČSSD a někdejšího hejtmana Nováka, na čtvrtečním jednání krajské konference ale tento návrh nezazněl.