Letos naposledy zasedalo zastupitelstvo Olomouce. Dopoledne schválilo rozpočet města na rok 2017. A řešila se také situace ve fotbalové Sigmě Olomouc. Jméno nového majitele sice na jednání zatím nepadlo, zato byli zastupitelé informováni o finanční situaci klubu, který podle nejnovějších informací dluží 70 milionů korun.
Sigma Olomouc se má do 1. ligy vrátit s novým majitelem. Nyní dluží 70 milionů korun
Finanční situace olomouckého klubu není příliš dobrá. Podle jeho zástupce Petra Konečného odpovídá spíše druholigovému celku. O klub SK Sigma Olomouc, který je dlouhodobě ztrátový a potýká se s velkými dluhy, se zajímalo několik investorů. Nyní klub jedná s jedním zájemcem, jenž v něm chce získat nejméně 51 procent. Již dříve to uvedl primátorův náměstek Martin Major (ODS). Jméno nového majitele Sigmy Olomouc by mohlo být známo do několika dnů.
Radnice zároveň připravuje koupi podstatné části Androva stadionu, která by měla být částečně financována z peněz získaných z prodeje podílu města ve společnosti SK Sigma Olomouc.
Radní o chystané transakci na začátku příštího roku informují zastupitele, kteří budou mít konečné slovo. „Leden je přestupním termínem v lize a musíme přinést trošku klidu do Sigmy,“ řekl již dříve Major.
Městem favorizovaný investor požaduje nejméně 51 procent akcií klubu. Podle Majora zatím nebylo domluveno, od kterých vlastníků by měl podíly v Sigmě koupit. Zhruba třetinu akcií klubu, jehož základní kapitál je 273,5 milionu korun, vlastní město. Přibližně stejným podílem disponuje podnikatel Josef Lébr a spolek SK Olomouc Sigma MŽ.
Jednou z uvažovaných variant je, že majoritní podíl určený pro investora bude vytvořen z akcií vlastněných radnicí a Lébrem. Major tvrdí, že město na zachování blokační minority nelpí. „My říkáme, že určitě nemusíme a ani nechceme být dominantním akcionářem. Chceme mít účast spíš společenskou. Jestli budeme mít jedno nebo pět procent akcií, to nyní nejsem schopen říct,“ uvedl Major.
Radnice ale chce získat do svého majetku fotbalovou infrastrukturu, kterou nyní vlastní klub. „Neříkáme, že celou, ale do budoucna určitě chceme mít rozhodující slovo ohledně využití nemovitostí,“ řekl Major. Město má zájem především o hlavní tribunu i provozní zázemí Androva stadionu. Vlastnictví stadionu by podle Majora mělo zajistit, že fotbalový klub v Olomouci bude možné v případě problémů kdykoliv obnovit.
- Andrův stadion v Olomouci, který byl otevřen 1. září 1940, patří k moderním fotbalovým stánkům v republice. S kapacitou 12 541 diváků slouží jako domácí hřiště letos opět prvoligové Sigmy Olomouc, několik zápasů na něm odehrála i reprezentace. V červnu 2015 hostil evropský šampionát fotbalistů do 21 let, kvůli čemuž prošel nákladnou rekonstrukcí. Ty dříve proběhly i v letech 1977, 1998 a 2010.
- Výstavba začala v roce 1938 na popud místního velkoobchodníka a příznivce fotbalu Josefa Andera, jehož jméno stadion nesl do roku 1950, kdy byl z politických důvodů přejmenován na Stadion Míru. Původní název byl areálu vrácen až v roce 1993. O pět let později byla hlavní tribuna kompletně předělána na místa k sezení.
Peníze získané z prodeje akciového podílu města v SK Sigma Olomouc podle Majora nebudou stačit na pokrytí kupní ceny Androva stadionu, jehož celkovou hodnotu odborníci odhadli na 200 milionů korun. Zbývající část kupní ceny město neplánuje zaplatit z vlastního rozpočtu. Podle Majora ji lze v následujících letech postupně započíst s nájemným, které by město účtovalo klubu. „Model ladíme,“ podotkl.
Nový investor se bude muset popasovat s milionovými dluhy SK Sigma. Hospodaření fotbalové Sigmy je už několik let ztrátové. V účetním roce 2015/2016 klub vykázal ztrátu 25,7 milionu a svým akcionářům kvůli půjčkám na provoz dlužil 71 milionů korun. Na konci účetního roku 2014/15 měl klub z předchozího období nahromaděnou ztrátu 98 milionů.