Senátor Horník napadl rekonstrukci Becherovy vily

Karlovy Vary - Financování rekonstrukce památné Becherovy vily v Karlových Varech provázejí nejasnosti. Senátor Jan Horník (Starostové a nezávislí), jenž je členem Řídicího a koordinačního výboru, který dohlíží na čerpání evropských dotací, mluví o zmanipulovaném výběrovém řízení. Rovněž opoziční zastupitelé tvrdí, že stavitelé začínají na použitém materiálu až příliš šetřit. Nekvalitní nábytek a přístupové cesty z laciného materiálu jsou podle senátora důsledkem špatně připraveného výběrového řízení. Zástupci kraje taková obvinění odmítají, vše podle nich podléhá kontrole.

První soutěž na zakázku do 100 milionů korun na opravu vily byla zrušena, podle Horníka byl původní vítěz nabádán, aby z ní odstoupil. Senátor tvrdí, že se na něj obrátili stavebníci, kterým mělo být vyhrožováno, aby se do tendru nehlásili. „V podstatě by neměli šanci si do budoucna sáhnout na veřejné zakázky,“ uvedl pro ČT.

Do nového řízení za maximální cenu 85 milionů korun se přihlásila jen jedna firma. Tu kraj vybral. „Světe div se! Vítězem byla společnost, kde také zasedal ve statutárních orgánech krajský zastupitel pan Pánik,“ tvrdí Horník. Ve statutárních orgánech vítězné firmy Prefa-Beton Cheb seděl krajský zastupitel za ČSSD Jakub Pánik.

Reportáž Antonína Bruštíka (zdroj: ČT24)

Pánik se brání tím, že začátkem února minulého roku odstoupil ze všech funkcí jednatelů ve všech společnostech spojených s firmou Prefa beton Cheb. „Zároveň k 1. 4. jsem ukončil pracovní poměr ve firmě,“ řekl pro ČT Pánik a dodává: "Neumím si představit, že by někdo ve výběrové komisi říkal Ty odstup, ty zůstaň." První výběrové řízení podle jeho slov kraj zrušil proto, že firmy ho vyhrály za cenu, která o deset milionů korun převyšovala možnosti kraje.

Místopředseda Regionální rady Regionu soudržnosti Severozápad a Pánikův stranický kolega Tomáš Hybner (ČSSD) jakákoliv nařčení ze zmanipulovaných tendrů odmítá. „Regionální rada kontrolovala tento projekt. Je v naprostém pořádku,“ prohlásil. Senátor, zástupci kraje i regionální rady budou o nejasnostech a dalším postupu v kauze jednat v polovině příštího měsíce.