Prezidentská chata se po roce otevírá, zmizel umakart i sololit

Bedřichov - Oblíbená Prezidentská chata v Bedřichově se po roční pauze otevírá turistům. Dřevěná horská chata prošla kompletní rekonstrukcí, která ji vrátila do původní podoby z první poloviny minulého století. Zmizely tak všechny materiály jako umakart či sololit, které byly použity při úpravách hlavně v 70. letech. První hosty přivítá chata v sobotu. Na zimní sezonu už má prakticky obsazeno.

„Hlavním cílem rekonstrukce byla záchrana chaty jako takové, ale také to, že zůstane zachována ve svém původním stavu,“ uvedl Petr Šmaus, jednatel společnosti Ještěd, která chatu provozuje. Budova dostala nová okna i rozvody. „My jsme tu chatu prakticky rozebrali, vyměnily se shnilé trámy, chata se staticky zajistila. Poté, co jsme ji zase zpátky zaizolovali a zakryli, tak je to pořád dispozičně i vzhledem ta chata tak, jak byla,“ doplnil. Dřevo z vybouraných příček dělníci nevyhodili. Udělali z nich například bar, z podlahových prken jsou zase stoly.

Rekonstrukcí prošla i čistírna odpadních vod a hlavní restaurace s uzavřenou terasou i pokoje v prvním patře. Nová je také kuchyně, toalety a koupelny. Opravené a nově vybavené jsou i pokoje ve druhém patře. „Je to připravené tak, abychom mohli pokračovat dalšími etapami v horním patře, v podkroví včetně střechy. V suterénu by měla být nová kotelna a také sauna,“ popsal záměr jednatel. Majiteli pomohli s rekonstrukcí i chataři. Například letitý host Bruno Včelný pro chatu vyřezal nový štít.

Do stájí se vrátí koně, ovce i kozy

Venkovní stáje a technické budovy budou zbourány. Na jejich místě vzniknou nové objekty ve stejném stylu, jaký má chata. Vrátit by se tam měli koně, kozy, ovce a další zvířata, která na Prezidentské byla. Během rekonstrukce se našla i řada památek po někdejších hostech. Staré noviny, hřebeny, knoflíky nebo nikdy neodeslané pohledy se stanou součástí chystané expozice.

Prezidentská chata byla otevřena v červnu 1929 jako spolkový dům dělnického turistického spolku Přátelé přírody. Když byl v červnu 1928 pokládán základní kámen, zúčastnilo se oslavy 13 000 lidí. V době otevření měla 11 pokojů se 44 lůžky a k dispozici byla i ubytovna s další stovkou míst. Dnes nabízí 40 lůžek. Za druhé světové války chatu zabrali Němci a jezdily se tam zotavovat děti z třetí říše. Po válce převzal chatu Svaz osvobozených politických vězňů, v roce 1956 byla převedena na Kancelář prezidenta republiky - odtud současný název Prezidentská chata.

Pro veřejnost byla chata až do roku 1991 uzavřena. Po revoluci si ji ale tehdejší správci - manželé Šmausovi - od prezidentské kanceláře pronajali a otevřeli ji veřejnosti. Chatu provozovali 20 let, později pod hlavičkou společnosti Ještěd, která mimo jiné provozuje i horský hotel na vrcholu stejnojmenné hory. Loni byla ale chata opět uzavřena, stát ji v dražbě prodal soukromému investorovi a od něj ji vzápětí koupil jablonecký podnikatel Dalibor Dědek s manželkou přibližně za deset milionů korun. Zhruba stejnou částku už investovali do její rekonstrukce.

Reportáž Michala Jemelky (zdroj: ČT24)