Přestavba křižovatky v Hradci je podle aktivistů nedostatečná. Hrozí, že z ní nic nebude

Nahrávám video

Stát možná nedá peníze na plánovanou rekonstrukci frekventované křižovatky Mileta v Hradci Králové. Spolek Kruh pro občanskou společnost míní, že jsou potřeba i další úpravy v okolí. Kvůli odvolání proti územnímu rozhodnutí ale stát, který měl poskytnout přes polovinu peněz na rekonstrukci, zvažuje, že je pošle na jiné projekty, s nimiž takové problémy nejsou.

Křižovatka Mileta, kde se stýkají ulice Sokolská, Zborovská a Hradecká, by měla při rekonstrukci dostat odbočovací větve, tzv. bypassy. Ty by z jejího ústředního úseku odvedly část odbočujících aut a významně jí ulehčily.

Podle Kruhu pro občanskou společnost je ale v projektu velký háček. Současně by mělo vzniknout nové vyústění třídy Edvarda Beneše do Zborovské na světelné křižovatce u základny záchranné služby. Podle Aleše Dohnala ze spolku ale takové řešení povede k dopravnímu kolapsu mezi oběma křižovatkami. Kruh pro občanskou společnost se odvolal proti územnímu rozhodnutí, navrhuje, aby bylo napojení Benešovy třídy mimoúrovňové.

Stavba za 220 milionů by měla začít v příštím roce. Složit se na ni mělo město, Královéhradecký kraj i stát. Kruh pro občanskou společnost však podal odvolání proti územnímu rozhodnutí. Kvůli tomu ale podle magistrátu hrozí, že stát raději pošle slíbených 130 milionů korun jinam. „Kdyby se řízení protáhlo, budou finance vyřazeny,“ poukázal náměstek primátora Jindřich Vendlich (TOP 09).

Že se řízení protáhne, je přitom nasnadě. Krajský úřad totiž zatím o odvolání vůbec nerozhoduje. Kvůli obavám z možné podjatosti čeká na stanovisko ministerstva pro místní rozvoj. V regionu totiž již existuje precedens. Královéhradecký stavební úřad nerozhoduje o projektu přestavby královéhradeckého Velkého náměstí. Kvůli hrozící podjatosti dostal stavební řízení na starost úřad v Hořicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Do Jablonného se vrátila lebka svaté Zdislavy, veřejnost ji vidí naposledy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se při Zdislavské pouti v sobotu vrátila nedávno ukradená lebka svaté Zdislavy. Jejímu předání zástupcům církve přihlížela zaplněná bazilika. Na hlavní bohoslužbu dorazilo několik set lidí včetně policistů, kteří se o nalezení cenné relikvie zasloužili. Přítomní stáli i v uličkách.
08:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejdřív nevěřili, že ji vyprostí. Experti popsali záchranu relikvie z betonu

Přes šestnáct hodin trvalo restaurátorům Blance Valchářové a Michalu Velíškovi lebku svaté Zdislavy vyprostit z betonu, do kterého ji zalil zloděj. Relikvii ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku v úterý 12. května večer a chtěl ji pohřbít do řeky. V tom mu zabránil rychlý zásah policie. Očištěnou a zrestaurovanou lebku v sobotu restaurátoři předali arcibiskupovi Stanislavu Přibylovi při hlavní mši na Zdislavské pouti v Jablonném.
před 4 hhodinami

VideoPolitické spektrum: HOP Hydra, JIHOČEŠI 2012, JaSaN

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 30. května přijali Libor Maleček (Hnutí občanů a podnikatelů – HOP Hydra), Radek Pileček (JIHOČEŠI 2012), Vladimír Štěpán (Jasný Signál Nezávislých – JaSaN). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 4 hhodinami

Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí

Travinu, která je schopna rychle růst i na kontaminovaných a na živiny chudých půdách, vysazuje tým vědců v okolí bývalého lomu ČSA na Mostecku. Z ozdobnice obrovské lze získat biomasu, která má výhřevnost srovnatelnou s hnědým uhlím.
před 11 hhodinami

Video„Šlo o kotníky.“ Svatojánské proudy částečně zasypalo kamení, trasa je uzavřená

Vůbec první turistická trasa v Česku, kterou vyznačil Klub českých turistů, je zavřená. Povodí Vltavy stezku Svatojánské proudy uzavřelo kvůli havarijnímu stavu. Její část zasypalo kamení. „Teď jsme odhalili jedno sesypání hned po zimě přímo na stezku. Dalo se to projít, ale šlo o kotníky. V tu chvíli jsme objednali geotechnický posudek,“ řekl vedoucí provozního střediska Povodí Vltavy Jan Kareis. V okolí ale momentálně žádná upozornění na pád kamení ani zátarasy nejsou. Místní obyvatele už vedení obcí informovalo. Zdejší živnostníci se nyní obávají možného odlivu turistů. Povodí Vltavy čeká na důkladný průzkum celé lokality, který rozhodne o nezbytných opatřeních. Kdy se stezka otevře, se v tuto chvíli neví.
před 23 hhodinami

Podívejte se, kde a v kolik otevírají na Noc kostelů

Už poosmnácté pozvali správci stovek kostelů, kaplí a modliteben při akci Noc kostelů návštěvníky k prohlídce, koncertu, debatě či setkání. Letošní ročník nese motto odvaha. Organizátoři chtějí upozornit na význam vnitřní síly, překonávání strachu a otevřenosti vůči novým setkáním. V mapě můžete vyhledat informace o otevírací době všech kostelů i odkazy na další podrobnosti.
včera v 10:57

VideoFilipínští zdravotníci jsou žádanou posilou v českých nemocnicích

Posily ze zahraničí vyhlížejí tuzemské nemocnice, kterým hrozí odliv personálu. Do důchodu brzy zamíří tisíce zdravotních sester. Alespoň drobná pomoc teď dorazí z Filipín. O kvalifikované lidi má zájem čím dál víc zařízení. Už u přijímacího pohovoru musí uchazeči prokázat, že čeština pro ně nebude problém. Zdravotníci z pražské Thomayerovy nemocnice přiletěli do Manily vybrat padesát nových kolegů – čtyřicet sester a deset radiologů. „Pro nás je to velká pomoc, protože už teď pociťujeme, že i my jsme pod stavem zaměstnanců,“ popisuje záchranář Jakub Škoda. Více než polovina filipínských zdravotních sester pracuje v zahraničí, jen z Manily jich každoročně odjedou tisíce.
včera v 07:30

Spletli jsme se, říká pronajímatel, který spočítal závratné nedoplatky

Největší pronajímatel bytů v Moravskoslezském kraji, společnost Heimstaden, uznal zatím desítky reklamací vyúčtování za teplo a dodávky vody. V některých případech šlo o nedoplatky v řádu desetitisíců korun. Podnět k prošetření podaly už dva tisíce klientů. Podle firmy došlo k pochybení při výměně vodoměrů. Chybná vyúčtování se týkala například části Orlové. Problémy byly i v Havířově, Karviné a Ostravě.
včera v 06:30
Načítání...