Před 70 lety chtěli Čechoslováci zabrat Ratibořsko. Výboj zatrhla Moskva

Ratiboř (Polsko) - Přesně před 70 lety vpadla československá armáda na Ratibořsko a do Kladska. Byla to území, která byla dříve součástí Německa, ale podle mezinárodních dohod měla po 2. světové válce připadnout Polsku. Velení československé armády ale cítilo mocenské vakuum a pokusilo se posunout hranice státu dál na sever, protože Poláci se na tomto území ještě pevně neuchytili. Na nátlak Moskvy se jednotky po několika dnech stáhly.

Touha získat Kladsko, kde žila česká menšina, byla podle historiků ještě starší. „Snaha zarovnat hranice a především získat pro republiku Kladský výběžek, je doložená už v době vzniku Československa,“ uvedl historik Jiří Bílek.

Operace začala 10. června 1945 obsazením nádraží v Chalupkách poblíž hranice u Bohumína. Českoslovenští vojáci vyhnali polské železničáře a začali ničit polské nápisy a symboly. Rozkaz k postupu vydal tehdejší náčelník hlavního štábu československé armády Bohumil Boček.

„Dodnes je otázkou, jestli šlo pouze o nějakou jeho vojenskou iniciativu, nebo jestli měl nějaké ústní rozkazy ministra národní obrany nebo jiných vládních činitelů,“ řekl k tomu kurátor Národního památníku II. světové války v Hrabyni Ondřej Kolář.

Ostrava, 1945
Zdroj: ČT24

Za nadějí Čechoslováků byla i chybná ruská mapa

Další historik Piotr Palys tvrdí, že roli v konfliktu sehrála i jedna chybná ruská mapa, která Československu toto území přiznávala. Tu viděl i velitel československé tankové brigády Vladimír Janko. „Od velitele ruské posádky v Ratiboři, kterému mapu ukázali, získali Čechoslováci souhlas se zabráním těchto pohraničních oblastí,“ líčil Palys.

Československé tanky se ale dostaly jen asi deset kilometrů od hranic na okraj Ratiboře. Do města už nevjely. Vojáci měli rozkaz vyhnout se jakémukoliv střetu. Poláci tvrdí, že jeden důstojník byl zabit. Poslali ostrý protest do Prahy a do oblasti vyslali také vlastní tankové jednotky. „A ty měly za úkol vytlačit československé tanky, pokud by tam setrvaly,“ uvedl Palys.

2 minuty
Marný pokus Čechoslováků o zábor Ratibořska a Kladska před 70 lety
Zdroj: ČT24

Napětí mezi státy živil spor o Těšínsko

Vyhrocenou situaci nakonec ukončila Moskva. Po schůzce u generála Andreje Ivanoviče Jeremenka se československé jednotky stáhly. „Sovětští důstojníci jednoznačně potvrdili, že na základě rozhodnutí přijatých během Jaltské konference, Sovětský svaz uznává a podporuje polské nároky na toto území,“ doplnil Kolář.

V roztržce sehrál roli dlouholetý spor o Těšínsko, který sahá až do roku 1918. V roce 1938 Polsko východní část československé části Těšínska vojensky obsadilo a anektovalo. Napětí mezi oběma státy trvalo ještě dlouho. Až smlouva mezi oběma státy z roku 1958 definitivně ukončila spory o hraniční území. Potvrdila, že hranice zůstanou v předmnichovské podobě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 8 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 18 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
27. 4. 2025Aktualizováno27. 4. 2025
Načítání...