Pražské svahy a zdi se rozpadají – potíže má Kramářova vila i Vyšehrad

Praha – Sesuv hradební zdi na Vyšehradě, ke kterému došlo ve čtvrtek večer, není v Praze ojedinělý. Už několik let se drolí svah pod Kramářovou vilou, dnešní rezidencí premiérů. Sanaci město zahájilo až nyní po dlouhém otálení. Vyšehrad má ale lepší vyhlídky – kvůli akutnímu poškození je naděje na urychlenou opravu.

Sesuv svahu pod Kramářovou vilou je rozsáhlý, zemina už se výrazně přiblížila k Chotkově ulici. „Docházelo k padání kamení a docházelo k tomu, že část skalního masivu se posouvala směrem do komunikace,“ popsal Petr Svoboda z pražského magistrátu.

Magistrát ovšem se zahájením prací několik let vyčkával – sanaci za 30 milionů korun konečně zahájil až nyní. Horolezci nejprve svah zbavili náletových dřevin, potom se pustili do jeho zabezpečení. „Celý svah bude pokryt protierozní sítí, která je kotvena do skály,“ upřesnil dozorce stavby Antonín Princ. Současně by měly po stranách svahu vzniknout nové opěrné zdi namísto těch stávajících, které jsou poškozené a hrozí jejich zřícení.

Na Vyšehradě se rozpadly hradby
Zdroj: ČT24

Čtvrteční sesuv hradeb na Vyšehradě ale ukázal, že obdobné zásahy potřebují i další místa v Praze včetně těch historicky nejvzácnějších. Památkáři a statici, kteří včera sesuv zkoumali, dnes objasnili, že byl pád části zdiva důsledkem mrazů, ale také špatné konstrukce. „Jsou tam dvě konstrukce, které nejsou stavebně provázány, mezi nimi je jakýsi měkký násyp. Když se k tomu přičte to, že v únoru došlo k hlubokému promrzání, dochází ke scénáři, kdy se konstrukce vyvalí,“ ozřejmil Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Pro magistrát to není dobrá zpráva. Protože jsou hradby ze 13. století, pravděpodobně se mu nepodaří uplatnit reklamaci. Ta by připadala v úvahu, kdyby sesuv souvisel s nedávnou rekonstrukcí bastionu XXXI. Firma, která ji provedla, však podle památkářů nemá s pádem hradeb nic společného.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obce žádají spravedlivější podíl z daní. Senátoři se chtějí obrátit na Ústavní soud

Kvůli systému, který mezi obce přerozděluje výnosy z daní, se chce část senátorů obrátit na Ústavní soud. Podle zástupců některých měst současná pravidla zvýhodňují čtyři největší sídla a připravují ostatní samosprávy o stovky milionů korun ročně. Například Liberec každoroční ztrátu vyčíslil na 800 milionů, Olomouc pak na 500 milionů až jednu miliardu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se případným změnám nebrání, odmítá však negativní dopad na státní rozpočet.
před 4 hhodinami

VideoByty pro mladé nebudou, Hradec chce bývalou ubytovnu zdravotníků prodat

Zastupitelé Hradce Králové se rozhodli prodat bývalou ubytovnu zdravotníků. Od plánu přebudovat objekt na byty pro mladé ustoupili. Kritici však upozorňují, že bydlení pro mladé rodiny je ve městě zvláště nedostupné. Část veřejnosti proto požaduje, aby město svůj postoj přehodnotilo. Proti prodeji jsou také koaliční Změna pro Hradec a Zelení. Náměstek primátorky Pavel Vrbický (Piráti) naopak počítá s tím, že radnice v červnu vypíše soutěž na prodej domu a do září vybere kupce.
před 14 hhodinami

Do Jablonného se vrátila lebka svaté Zdislavy, veřejnost ji viděla naposledy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se při Zdislavské pouti v sobotu vrátila nedávno ukradená lebka svaté Zdislavy. Jejímu předání zástupcům církve přihlížela zaplněná bazilika. Na hlavní bohoslužbu dorazilo několik set lidí včetně policistů, kteří se o nalezení cenné relikvie zasloužili. Přítomní stáli i v uličkách.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Nejdřív nevěřili, že ji vyprostí. Experti popsali záchranu relikvie z betonu

Přes šestnáct hodin trvalo restaurátorům Blance Valchářové a Michalu Velíškovi lebku svaté Zdislavy vyprostit z betonu, do kterého ji zalil zloděj. Relikvii ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku v úterý 12. května večer a chtěl ji pohřbít do řeky. V tom mu zabránil rychlý zásah policie. Očištěnou a zrestaurovanou lebku v sobotu restaurátoři předali arcibiskupovi Stanislavu Přibylovi při hlavní mši na Zdislavské pouti v Jablonném.
před 19 hhodinami

VideoPolitické spektrum: HOP Hydra, JIHOČEŠI 2012, JaSaN

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 30. května přijali Libor Maleček (Hnutí občanů a podnikatelů – HOP Hydra), Radek Pileček (JIHOČEŠI 2012), Vladimír Štěpán (Jasný Signál Nezávislých – JaSaN). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 19 hhodinami

Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí

Travinu, která je schopna rychle růst i na kontaminovaných a na živiny chudých půdách, vysazuje tým vědců v okolí bývalého lomu ČSA na Mostecku. Z ozdobnice obrovské lze získat biomasu, která má výhřevnost srovnatelnou s hnědým uhlím.
včera v 09:00

Video„Šlo o kotníky.“ Svatojánské proudy částečně zasypalo kamení, trasa je uzavřená

Vůbec první turistická trasa v Česku, kterou vyznačil Klub českých turistů, je zavřená. Povodí Vltavy stezku Svatojánské proudy uzavřelo kvůli havarijnímu stavu. Její část zasypalo kamení. „Teď jsme odhalili jedno sesypání hned po zimě přímo na stezku. Dalo se to projít, ale šlo o kotníky. V tu chvíli jsme objednali geotechnický posudek,“ řekl vedoucí provozního střediska Povodí Vltavy Jan Kareis. V okolí ale momentálně žádná upozornění na pád kamení ani zátarasy nejsou. Místní obyvatele už vedení obcí informovalo. Zdejší živnostníci se nyní obávají možného odlivu turistů. Povodí Vltavy čeká na důkladný průzkum celé lokality, který rozhodne o nezbytných opatřeních. Kdy se stezka otevře, se v tuto chvíli neví.
29. 5. 2026

Podívejte se, kde a v kolik otevírají na Noc kostelů

Už poosmnácté pozvali správci stovek kostelů, kaplí a modliteben při akci Noc kostelů návštěvníky k prohlídce, koncertu, debatě či setkání. Letošní ročník nese motto odvaha. Organizátoři chtějí upozornit na význam vnitřní síly, překonávání strachu a otevřenosti vůči novým setkáním. V mapě můžete vyhledat informace o otevírací době všech kostelů i odkazy na další podrobnosti.
29. 5. 2026
Načítání...