Pražské děti v létě bouraly méně než loni

Praha - Pražští záchranáři o prázdninách ošetřili méně dětí než v letních měsících v předchozích letech. Ubylo hlavně dětských úrazů způsobených při dopravních nehodách, informoval ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Červenými čísly se ale do statistik opět zapsaly tragické nehody motorkářů a cyklistů.

Léto podle ředitele dopadlo podstatně lépe než v minulých letech. Pomoc lékařů z pražské záchranné služby potřebovalo 14 938 pacientů, což je v porovnání s předchozím rokem téměř o čtyři procenta méně. Nižší počet zásahů přičítá Schwarz zejména chladnějšímu průběhu léta s minimálním počtem tropických dnů.

„Období letních prázdnin hodnotíme pozitivně s ohledem na celkový počet pacientů a zásahů. Stejně tak pozitivně můžeme hodnotit pokles dětských úrazů a vůbec počtu dětských pacientů,“ uvedl ředitel. Snížil se i počet případů tonoucích dětí, před kterými záchranáři na začátku léta varovali. Naopak ale přibylo mladistvých, kteří skončili v nemocnici kvůli nadměrnému pití alkoholu.

Počet dětí zraněných při nehodách sice poklesl o 41 procent, v celkové statistice ale podle Schwarze přibylo vážných zranění a také úmrtí. Záchranáři byli za červenec a srpen voláni k 429 nehodám, ošetřili 117 vážně zraněných lidí, osmi lidem už nedokázali pomoci.

Sanitka
Zdroj: ČT24

Vzrostl zejména počet nehod motocyklistů. Jen v srpnu jich lékaři ošetřili 35 oproti loňským 24. „U cyklistů by na konci roku mohla být situace ještě kritičtější než u motorkářů,“ řekl ke statistikám ředitel. O prázdninách se jich v Praze a středních Čechách zranilo 78.