Praha musela kvůli chybným odtahům vrátit 1,5 milionu

Praha – Kvůli prohraným soudním sporům o odtahy musela Správa služeb hlavního města Prahy (SSHMP), která je zajišťuje, loni zaplatit přes 1,5 milionu korun. O rok dříve byl počet prohraných soudů, po kterých musela vracet vybrané poplatky, zhruba třetinová. Podle primátora Bohuslava Svobody nyní město prohrává většinu soudních sporů, které se týkají tzv. odtahů ve veřejném zájmu, které dříve zpravidla vyhrávalo. Situaci změnilo loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu, že takto odtažená vozidla nelze přechovávat na odtahovém parkovišti a je nutné vrátit je zase na původní místo. Verdikt potvrdil i Ústavní soud.

Odtahy ve veřejném zájmu, které probíhají například kvůli blokovým čistěním, jsou nejčastější příčinou soudních sporů, kdy řidiči chtějí vrátit peníze vydané za odtah. „Po rozhodnutí Nejvyššího a Ústavního soudu dochází k zamítnutí vysokého počtu vedených soudních sporů o vymáhání pohledávek. Zatímco dosud byla úspěšnost všech žalob více jak 90 procent, nyní je tomu obráceně,“ uvedl primátor Svoboda. Částka, kterou musela SSHMP vrátit, tak loni stoupla z 616 tisíc na 1,53 milionu korun. Celkové náklady na neúspěšné spory by podle magistrátu mohly činit až 32,5 milionu korun.

Řidič, který chce vrátit odtažené auto, musí zaplatit 1 300 korun za samotný odtah, dalších 150 korun za první den na parkovišti a po 250 korunách za každý další zahájený den. K tomu je třeba zaplatit pokutu za špatné parkování. V soudním sporu se potom může řidič domoci návratu vydané částky. Ceny odtahů se podle čerstvého rozhodnutí městské rady brzy zvýší, nový sazebník však zatím není sestaven. „Cena za odtah vozidla se od roku 2001 nezměnila, i přestože vzrostly veškeré náklady související s odtahy vozidel, proto jsme se rozhodli cenu navýšit,“ podotkl primátor.

Nadále také bude většinu odtahů ve městě zajišťovat SSHMP, která je městskou příspěvkovou organizací. Dosud se na odtazích podílely i soukromé firmy, které inkasovaly desítky milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Platformy odmítají dopady stávky kurýrů, ti naopak hlásí problémy z menších měst

Páteční stávka kurýrů za lepší pracovní podmínky podle Woltu a foodory nemá vliv na doručování objednávek. Podle šéfa foodory Adama Kolesy se k rozvozu nepřipojilo méně než jedno procento kurýrů, připouští ale mírná zpoždění doručování. Fungování Woltu je podle mluvčího Tomáše Kubíka bez výkyvů. Stávky se účastní i kurýři pro Bolt Food. Podle organizátorů akce má ale akce výrazný dopad především v menších městech.
před 10 hhodinami

Asistovaná sebevražda zdravého člověka? V Ostravě o tom rozhoduje Bůh a diváci

Richarda Gärtnera, kterému táhne na osmdesát, přestal těšit život, a žádá proto o možnost zemřít. Etickou komisi, která o výsledku rozhodne, tvoří částečně publikum Národního divadla moravskoslezského. Ostravská scéna uvádí totiž v české premiéře hru Bůh od německého právníka Ferdinanda von Schiracha. Zatímco diváci napříč zeměmi právo hlavního hrdiny na asistovaný odchod ze světa jednoznačně podporují, církev, lékaři či odborníci na etiku už tak jednotný názor nemají.
před 11 hhodinami

VideoKoberce či dětské boby. Z Jesenicka se zpožděním mizí odpad z povodní

Z polí nad Mikulovicemi na Jesenicku konečně mizí desetitisíce tun povodňového odpadu. Po záplavě v září 2024 ho tam nechal navézt Olomoucký kraj z okolních obcí, které zaplavila řeka Bělá. Místní měli z dlouhého skládkování obavy, hlavně kvůli vodě v podzemí. Podle odhadů na místě leželo asi 34 tisíc tun odpadu. Skutečnost může být ale jiná – ve Velké Kraši, kde byla podobná skládka, se původně odhadovaná hmotnost nakonec vyšplhala na trojnásobek. Odpad z Mikulovic, mimo jiné koberce, zbytky nábytku i dětské boby, teď míří na skládku v Rapotíně. Likvidace za zhruba padesát milionů korun ale začala později, než se plánovalo. Zdrželo ji odvolání jedné z firem, které neuspěly v krajském tendru. Práce začaly místo na jaře až koncem loňského roku. Podle náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Ireny Blažkové (ANO) by měly skončit v květnu. Po likvidaci skládky přijde na řadu rekultivace pozemku, která potrvá další dva roky.
12. 3. 2026

Hrad Loket vznikl o sto let dříve, než se předpokládalo, odhalili archeologové

Jeden z nejstarších českých hradů, Loket v Karlovarském kraji, je ještě starší, než naznačovaly dosavadní důkazy. Odhalil to teď čerstvý výzkum, který využil nové technologie.
12. 3. 2026

Národní dům na Vinohradech našel kupce

Pražský Národní dům na Vinohradech se Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na osmý pokus podařilo prodat. Zájemce v elektronické aukci, která skončila ve čtvrtek, nabídl za nemovitost na náměstí Míru vyvolávací cenu 399 milionů korun, vyplývá z aukčního webu. Prodej patří mezi nejvýnosnější, které majetkový úřad uskutečnil.
12. 3. 2026Aktualizováno12. 3. 2026

Češi umírají předčasně hlavně v severních regionech. Data ukazují, kde se žije nejdéle

Mapové výstupy ukazují, kde v České republice lidé nejčastěji umírají před 65. rokem života, kolik potenciálních let života se tím ztrácí a kde mají největší naději na dožití. Přehledná vizualizace velkých dat zobrazuje rozdíly na úrovni všech 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
12. 3. 2026

Lázně postrádají arabské klienty. Doufají, že klíčovou sezonu stihnou

Karvinské Lázně Darkov zatím letos kvůli konfliktu na Blízkém východě nemají z této oblasti žádné rezervace. Jde přitom o jejich klíčový trh, odkud každoročně přijíždějí i stovky klientů na dlouhodobé pobyty. Jejich výpadek by tak pro lázně znamenal vážný problém. Dopady konfliktu mohou pocítit také lázeňská zařízení v Karlovarském kraji, kde je arabská klientela rovněž ekonomicky významná.
11. 3. 2026Aktualizováno11. 3. 2026

VideoZačala výluka na železnici mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm

Začala dvouměsíční výluka na trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm na Vsetínsku. Vlaky tam nepojedou kvůli opravě nebezpečné křižovatky v Zašové do 26. května. Po přestavbě by měla být silnice širší, na místě budou nové odbočovací a připojovací pruhy nebo semafory. Práce vyjdou na téměř dvě stě milionů korun, hotovo by mělo být na konci letošního roku.
11. 3. 2026
Načítání...