Záchranný výzkum archeologů Regionálního muzea v Litomyšli odhalil na okraji Jevíčka na Svitavsku pozůstatky římského pochodového tábora. „Dokládají to nálezy velmi kvalitní římské keramiky,“ řekla archeoložka muzea Jana Němcová. Podle ní se jedná o převratný objev, dosud byly objeveny římské pochodové tábory nejseverněji na českém území u Olomouce nebo Hulína.
Římská vojska operovala v českých zemích až na Svitavsku. Dokazuje to nalezená provinciální keramika i tvar příkopu
„Podařilo se nám zachytit delší část linie příkopu, který má zahrocený profil, a na dně příkopu jsme objevili i část misky z provinciální keramiky, které říkáme terra sigillata,“ uvedla Němcová. Keramika podle ní ukazuje na přítomnost zboží z římských provincií a tvar příkopu zase na přítomnost římské vojenské posádky.
Archeologové předpokládají, že tábor u Jevíčka směřoval do města, kde jej dnes překrývá zástavba. Poblíž příkopů objevili i dvě pícky na pečení chleba, což by naznačovalo hospodářské zázemí pochodového tábora a také delší pobyt Římanů na tomto místě.
Lokalita byla od pravěku osídlována několikrát, Římany k Jevíčku zřejmě přivedly i obchodní cesty
V zemi našli archeologové i jamky po kůlech a zahloubený sídlištní objekt. Není však jasné, zda s táborem souvisely. Lokalita byla nejspíš od pravěku několikrát osídlována, což dokládají blízké nálezy z období zvoncovitých pohárů.
Do oblasti Jevíčka mohly vést Římany právě obchodní cesty využívané od pravěku. „Tábor je situován v místě, kde mohl kontrolovat tyto trasy. Zároveň v polovině druhého století byly markomanské války, mezi barbary byla neklidná situace a Římané se snažili mít je pod kontrolou. To mohl být jeden z důvodů pro vznik tábora,“ řekla Němcová. Přesné datování musí určit radiokarbonová metoda nalezených zrn a semen, případně expertní posouzení objevené keramiky.
Výzkum bude pokračovat na parcelách budoucích stavebníků rodinných domů. Podle Němcové by si objev zasloužil i širší badatelský průzkum, aby se zjistila například velikost tábora.