Otáčivé hlediště v Krumlově má zůstat na místě do roku 2023. Nová točna by mohla být jinde

Otáčivé hlediště by mělo v českokrumlovské zámecké zahradě zůstat do roku 2023. Nová točna by mohla být jinde. Po jednání s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) to oznámil náměstek primátora Českých Budějovic Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

Jihočeští památkáři minulý týden oznámili, že v roce 2020 zahájí tříletou opravu letohrádku Bellarie u otáčivého hlediště zhruba za 50 milionů korun. Uvedli, že práce v letech 2021 a 2022 zčásti omezí zdejší produkci Jihočeského divadla, hlavně odpolední představení. Thoma ale v úterý o situaci mluvil s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou a uvedl, že produkce divadla omezená nebude.

Město České Budějovice, jež známé otáčivé hlediště vlastní, má zatím smlouvu s památkáři na pronájem pozemku v zámecké zahradě do konce roku 2020. Zástupci města a divadla původně žádali, aby památkáři smlouvu prodloužili do roku 2025.

„Domluvili jsme se, že paní ředitelka Goryczková dá pokyn, aby byla smlouva prodloužena do roku 2023. Oprava Bellarie by neměla komplikovat další sezony (divadla),“ oznámil náměstek Thoma. Dodal, že podle Goryczkové zvládnou stavební technici potřebné práce před nebo po divadelní sezoně.

Nové podmínky soutěže

Exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) pověřil již dříve město České Budějovice, aby vypsalo architektonickou soutěž na obnovu točny včetně zázemí na současném místě. Zástupci města, Jihočeského divadla i dalších stran se sejdou, jak uvedl Thoma, a upraví zadání soutěže. Teď bylo podmínkou, že nové hlediště musí být tam, kde je teď.

„Podíváme se znovu na zadání soutěže, aby nepředjímala, že nové otáčivé hlediště musí být pouze a jedině na stávajícím místě, ale mohlo setrvat někde jinde v zámecké zahradě a do budoucna (soutěž) nevyloučila jiné místo (v zahradě) ani nejbližší okolí,“ řekl Thoma.

Zlatý důl do bývalého zahradnictví

Železobetonová konstrukce točny je stará přes 25 let, divadlu rostou náklady na její dílčí opravy. Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek už dříve řekl, že točna potřebuje v příštích letech rekonstrukci za miliony. Její zázemí je na úrovni roku 1958, kdy se v zámeckém parku začalo hrát, uvedl Průdek.

Průdek loni několikrát řekl, že dává přednost variantě, kdy by se hlediště přesunulo do takzvaného divadelního traktu v bývalém zahradnictví. Zámecká zahrada by se o tento dnes nevyužívaný prostor rozšířila. Tuto variantu upřednostňovala i Česká komora architektů. „Je to varianta, která by jednou provždy vyřešila spor mezi památkáři a Jihočeským divadlem,“ řekl v červnu 2018 Průdek.

Točna přináší Jihočeskému divadlu čtyři pětiny tržeb, které jsou 54 milionů korun ročně. Na otáčivé hlediště letos přijelo na 96 představení přes 58 tisíc diváků, tržby z prodeje vstupenek vzrostly oproti minulé sezoně o 15 procent na 43,3 milionu korun. Od roku 1958 navštívilo točnu 2,4 milionu diváků.