Ostravané si odhlasovali nové sedačky do tramvají

Ostrava - Dopravní podnik Ostrava (DPO) chce v budoucnu v dopravních prostředcích využívat nový typ sedadel. Vyjde tak vstříc cestujícím, kteří si ho vybrali v anketě vyhlášené dopravním podnikem letos v lednu. Nové sedačky se objeví v nových vozidlech a v nově opravených tramvajích v příštím roce.

Cestující mohli vybírat ze čtyř typů sedaček, které byly instalovány ve vybrané tramvaji, která byla v průběhu ankety nasazována na různých tramvajových linkách. Do ankety se nakonec zapojilo více než 6 400 lidí a zhruba 45 procent z nich si vybralo dřevěnou sedačku s kovovým rámem a polstrovaným koženkovým potahem na sedací části.

„Konstrukce má specifický sklon sedáku a opěradla, které společně s ergonomickým tvarováním dřevěné sedačky vytváří celkové pohodlí místa pro sezení cestujících,“ uvedl mluvčí DPO Miroslav Albrecht.

Sedačky pro ostravskou MHD
Zdroj: ČT24/DP Ostrava

Nové sedačky v nových vozech

Právě obdobný typ sedadel by se tak měl v budoucnu dostat do nově pořizovaných vozidel dopravního podniku. „V současné době usilujeme o získání dotace na pořízení 105 autobusů s pohonem na CNG, kde by se již nové typy sedaček měly objevit. Kromě toho máme vypsánu veřejnou soutěž na dodavatele nových drážních vozidel, a tam také budeme chtít nově specifikovanou sedačku uplatnit,“ uvedl ředitel DPO Roman Kadlučka.

Nové typy sedaček by se tak v dopravních prostředcích mohly objevit během příštího roku. „Letos dopravní podnik dodavatelsky rekonstruuje 12 vlastních tramvají, ve kterých se objeví sedačky blížící se novému standardu,“ řekl Albrecht.

Dopravní podnik se podle něj otázkou výběru sedadel zabývá několik let. Prvotním impulzem ke změně dosavadních, dlouhá léta používaných čalouněných sedadel, byly nejen útoky vandalů, ale také fakt, že sedačky nebyly ideální ani z hygienického hlediska.

Dopravní podnik proto začal používat sedadla omyvatelná, která sice měla snadnější údržbu, ale znamenala menší pohodlí pro cestující. Dopravní podnik se tak rozhodl, že nový typ sedadel nechá otestovat přímo cestující a při jeho výběru přihlédne k jejich názoru.

Ostatní navrhovaná sedadla si prohlédněte ve fotogalerii:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Meteorologové zpřísnili výstrahu. Čekají silnější bouřky i vítr

Až 40 milimetrů srážek, více než dvoucentimetrové kroupy a vítr o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu mohou přinést nedělní bouřky v Česku. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ústav zpřísnil sobotní varování, původně očekával menší sílu větru i deště. Rozšířil také území, kde výstraha platí, téměř na celé Čechy a jihozápad Moravy.
před 40 mminutami

Obce žádají spravedlivější podíl z daní. Senátoři se chtějí obrátit na Ústavní soud

Kvůli systému, který mezi obce přerozděluje výnosy z daní, se chce část senátorů obrátit na Ústavní soud. Podle zástupců některých měst současná pravidla zvýhodňují čtyři největší sídla a připravují ostatní samosprávy o stovky milionů korun ročně. Například Liberec každoroční ztrátu vyčíslil na 800 milionů, Olomouc pak na 500 milionů až jednu miliardu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se případným změnám nebrání, odmítá však negativní dopad na státní rozpočet.
před 5 hhodinami

VideoByty pro mladé nebudou, Hradec chce bývalou ubytovnu zdravotníků prodat

Zastupitelé Hradce Králové se rozhodli prodat bývalou ubytovnu zdravotníků. Od plánu přebudovat objekt na byty pro mladé ustoupili. Kritici však upozorňují, že bydlení pro mladé rodiny je ve městě zvláště nedostupné. Část veřejnosti proto požaduje, aby město svůj postoj přehodnotilo. Proti prodeji jsou také koaliční Změna pro Hradec a Zelení. Náměstek primátorky Pavel Vrbický (Piráti) naopak počítá s tím, že radnice v červnu vypíše soutěž na prodej domu a do září vybere kupce.
před 15 hhodinami

Do Jablonného se vrátila lebka svaté Zdislavy, veřejnost ji viděla naposledy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se při Zdislavské pouti v sobotu vrátila nedávno ukradená lebka svaté Zdislavy. Jejímu předání zástupcům církve přihlížela zaplněná bazilika. Na hlavní bohoslužbu dorazilo několik set lidí včetně policistů, kteří se o nalezení cenné relikvie zasloužili. Přítomní stáli i v uličkách.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Nejdřív nevěřili, že ji vyprostí. Experti popsali záchranu relikvie z betonu

Přes šestnáct hodin trvalo restaurátorům Blance Valchářové a Michalu Velíškovi lebku svaté Zdislavy vyprostit z betonu, do kterého ji zalil zloděj. Relikvii ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku v úterý 12. května večer a chtěl ji pohřbít do řeky. V tom mu zabránil rychlý zásah policie. Očištěnou a zrestaurovanou lebku v sobotu restaurátoři předali arcibiskupovi Stanislavu Přibylovi při hlavní mši na Zdislavské pouti v Jablonném.
před 21 hhodinami

VideoPolitické spektrum: HOP Hydra, JIHOČEŠI 2012, JaSaN

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 30. května přijali Libor Maleček (Hnutí občanů a podnikatelů – HOP Hydra), Radek Pileček (JIHOČEŠI 2012), Vladimír Štěpán (Jasný Signál Nezávislých – JaSaN). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 21 hhodinami

Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí

Travinu, která je schopna rychle růst i na kontaminovaných a na živiny chudých půdách, vysazuje tým vědců v okolí bývalého lomu ČSA na Mostecku. Z ozdobnice obrovské lze získat biomasu, která má výhřevnost srovnatelnou s hnědým uhlím.
včera v 09:00

Video„Šlo o kotníky.“ Svatojánské proudy částečně zasypalo kamení, trasa je uzavřená

Vůbec první turistická trasa v Česku, kterou vyznačil Klub českých turistů, je zavřená. Povodí Vltavy stezku Svatojánské proudy uzavřelo kvůli havarijnímu stavu. Její část zasypalo kamení. „Teď jsme odhalili jedno sesypání hned po zimě přímo na stezku. Dalo se to projít, ale šlo o kotníky. V tu chvíli jsme objednali geotechnický posudek,“ řekl vedoucí provozního střediska Povodí Vltavy Jan Kareis. V okolí ale momentálně žádná upozornění na pád kamení ani zátarasy nejsou. Místní obyvatele už vedení obcí informovalo. Zdejší živnostníci se nyní obávají možného odlivu turistů. Povodí Vltavy čeká na důkladný průzkum celé lokality, který rozhodne o nezbytných opatřeních. Kdy se stezka otevře, se v tuto chvíli neví.
29. 5. 2026
Načítání...